Ruszyło Centrum Premier Dokumentalnych

12 czerwca 2017 roku w warszawskim kinie Kultura dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka oraz prezes zarządu ZPR Media Renata Krzewska podpisały porozumienie dotyczące wsparcia dla polskich twórców filmów dokumentalnych.

Podpisaniu porozumienia towarzyszyła prezentacja nowego projektu Grupy ZPR Media Centrum Premier Dokumentalnych, który jest przeznaczony dla twórców, producentów i dystrybutorów filmów dokumentalnych, oraz zasad współpracy z twórcami animacji i dokumentu.

W spotkaniu wzięli udział: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka, prezes zarządu ZPR Media Renata Krzewska, prezes rady nadzorczej Grupy ZPR Media Zbigniew Benbenek, dyrektor ds. strategii w serwisach cyfrowych Paulina Sawicka, dyrektor operacyjny w pionie TV Ewa Latkowska, dyrektor programy FOKUS TV Piotr Lenarczyk oraz główny producent kreatywny Grupy ZPR Media Stanisław Drozdowski.

Porozumienie pomiędzy PISF i Grupą ZPR Media

„Poprzednie porozumienia m.in. z Canal+ i Grupą Polsat dotyczyły współpracy w zakresie produkcji i dystrybucji filmów fabularnych. Szukaliśmy partnerów, którzy chcieliby się zaangażować we współpracę przy innych gatunkach filmowych i taką chęć zadeklarowała Grupa ZPR Media. Polscy dokumentaliści będą mogli liczyć na wsparcie i zainteresowanie Grupy ZPR Media w zakresie koprodukowania, zamawiania, dystrybucji, redystrybucji, pomocy przy sprzedaży filmów dokumentalnych” – mówiła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.  

Dyrektor PISF zwróciła uwagę, że „polski film dokumentalny jest w znakomitej formie, ale aby mógł się dalej rozwijać potrzebuje silnych i stabilnych partnerów, którzy będą chcieli pomagać nie tylko przy tworzeniu filmów, ale przede wszystkim w ich późniejszej dystrybucji”.

„Cieszymy się, że w ten sposób możemy sformalizować to wsparcie, które oferuje polskim twórcom filmów dokumentalnych Grupa ZPR Media” – dodała.

Jak tłumaczyła Magdalena Sroka porozumienie ma podobny charakter do poprzednich. Za zgodą twórców Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie udostępniać Grupie ZPR Media informacje na temat projektów wspieranych przez Instytut w zakresie produkcji filmu dokumentalnego. „Będziemy swego rodzaju  bankiem danych, który umożliwi pośredniczenie w poszukiwaniu innych partnerów, którzy dla Grupy będą interesujący. Staramy się wspierać produkcję filmu dokumentalnego i maksymalnie szeroko informować o możliwościach, które istnieją na rynku, żeby Państwa twórczość docierała do rzeczywistego odbiorcy, który na tę twórczość niewątpliwie czeka, co też wynika z badań, które Grupa ZPR Media prowadzi”.

Centrum Premier Dokumentalnych

Podpisanie porozumienia zainaugurowało program Grupy ZPR Media przy współpracy PISF i Stowarzyszenia Filmowców Polskich pod patronatem FOKUS TV, funkcjonujący pod nazwą Centrum Premier Dokumentalnych. Jego celem jest współpraca z polskim środowiskiem twórców form dokumentalnych i animacji, rozwijanie produkcji polskich filmów dokumentalnych oraz promocja i szeroka dystrybucja filmów dokumentalnych poprzez udzielenie producentom wsparcia merytorycznego, technicznego, finansowego (produkcja, koprodukcja, zakup licencji, aport rzeczowy) lub promocyjnego niezależnie od etapu jego produkcji. Adresatami projektu są wszyscy twórcy, którzy chcą tworzyć programy z myślą o szerokiej sprzedaży i dystrybucji w kanałach telewizyjnych i internetowych.

Jednym z najważniejszych celów programu jest zapewnienie indywidualnej opieki i pomocy producentom oraz twórcom na każdym etapie produkcji. Utworzony w ramach Centrum Premier Dokumentalnych specjalny zespół będzie zaangażowany we wsparcie, wybranych w toku merytorycznej analizy, projektów. Szczegółowe informacje dostępne są na specjalnie powstałej platformie: www.centrumpremier.pl.

„Polscy nadawcy są zainteresowani nie tylko kupowaniem i sprzedawaniem treści, które są na rynku dokumentalnym dostępne, ale współkreowaniem tego, co może być interesujące dla widza. Dzięki współpracy z Grupą ZPR Media Państwa materiały będą mogły być prezentowane szerokiej widowni, ale istotne jest też to, żeby udało się wspólnie z Państwem na te oczekiwania widza odpowiedzieć. To jest to pole, gdzie przy współdziałaniu obu stron możemy mieć duże sukcesy” – podkreślała Magdalena Sroka.

„Nowa platforma połączy misję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którą jest wspieranie twórców i produkcji  filmów z misją naszej stacji, którą jest dostarczanie widzom, jak najlepszej jakości oryginalnej polskiej treści. Do tej pory, pracując nad stacją FOKUS TV budowaliśmy markę stacji głównie na serialach i dokumentach zagranicznych, teraz  chcemy to zmienić” – zapowiedziała Ewa Latkowska.

„Profil naszego widza wynika m.in. z dystrybucji telewizji FOKUS TV. 70% naszych widzów to są widzowie naziemnej telewizji cyfrowej, pochodzący z małych i średnich miast. Poszukujemy dokumentów, które skierowane są przede wszystkim do takiego widza. Interesuje nas inwestowanie w 8-10 filmów dokumentalnych rocznie. Chcielibyśmy, żeby polskie produkcje skutecznie konkurowały z zagranicznymi, które w tej chwili stanowią większość FOKUS TV. Jesteśmy polską grupą ze 100% polskim kapitałem. Naszym celem jest to, żeby także FOKUS TV stał się stacją , która będzie prezentowała polskie treści” – dodała Renata Krzewska.  

„Interesuje nas oglądalność, czyli szukamy projektów, w których widzowie będą mogli obserwować żywe emocje. Tematyka filmu jest dowolna. Na antenie FOKUS TV mamy dokumenty historyczne, obserwacyjne. Interesują nas sloty komercyjne, czyli  22 i 44 minutowe. Nie mamy preferencji czy to będzie serial czy pojedynczy dokument” – tłumaczył Piotr Lenarczyk.

Szansa na dofinansowanie produkcji oraz pomoc w walce z egzekwowaniem praw autorskich w Internecie

„W momencie, w którym film dokumentalny ma 50% dofinansowanie PISF, jesteśmy w stanie dołożyć drugie 50%, jeżeli to będzie interesujący dla nas projekt” – mówiła Renata Krzewska. 

W początkowym etapie wdrażania programu Grupa ZPR Media planuje przeznaczyć co najmniej milion złotych na produkcję polskich dokumentów.

„Działamy po to, żeby zarabiać i nam się to udaje. Na dzisiejszym spotkaniu poza możliwością emisji dokumentów w stacji FOKUS TV skupiamy się na różnych nowych kanałach dystrybucji. W tych kanałach dystrybucji możemy sprzedać wszystko, co będzie się dobrze oglądać. To ile Państwo zarobią zależy od kliknięć, sponsorów i wielu innych okoliczności. Nasza grupa potrafi zarabiać nawet na muzyce umieszczanej w pirackich serwisach, dzięki umowom, które gwarantują nam, że zyski wygenerowane w tych serwisach przez treści, do których mamy prawa zostaną nam przekazane” – mówił Zbigniew Benbenek.

„Jesteśmy połączeni umowami z wszystkimi największymi globalnymi i lokalnymi serwisami VoD. Istnieją różne modele dystrybucji treści w Internecie, m.in. tVoD (iTunes), sVod (Netflix), aVod (YouTube). W dalszym ciągu nie zagospodarowaliśmy przestrzeni, jeżeli chodzi o obecność polskich filmów na platformach polskich i zagranicznych. Wierzymy, że dystrybucja w Internecie pomoże zwiększyć popularność i przychodowość Państwa dzieł. Dlatego zapraszamy do współpracy także w dziedzinie dystrybucji filmów w Internecie” – zachęcała Paulina Sawicka, zwracając uwagę, że twórcy nie muszą bać się wprowadzać swoich filmów do Internetu, bo istnieje wiele mechanizmów, które chronią ich interesy.

Zgłoś projekt

Wnioski do programu można zgłaszać za pośrednictwem strony: www.centrumpremier.pl.

Grupa ZPR Media

Grupa ZPR Media to jedna z najdynamiczniej rozwijających się grup medialnych w Polsce. Obecnie jest jednym z największych wydawców prasowych, nadawców radiowych i telewizyjnych oraz właścicieli serwisów internetowych. Prowadzi także działalność eventową w zakresie organizowania imprez, koncertów i targów. Od kilku lat Grupa ZPR Media konsekwentnie inwestuje w projekty telewizyjne. W portfolio Grupy znajdują się kanały FOKUS TV, NOWA TV, POLO TV, ESKA TV, VOX Music TV, HIP HOP TV.

FOKUS TV

FOKUS TV to lider w grupie stacji dokumentalnych w Polsce. Powstał w kwietniu 2014 roku jako pierwsza polska bezpłatna telewizja dokumentalna o zasięgu ogólnokrajowym. FOKUS TV oferuje szerokie spektrum programów o tematyce dotyczącej aktualnych zjawisk społecznych, globalnych problemów, wydarzeń wpływających na życie każdego, faktów z historii współczesnej, sekretów świata medycyny. Dba o najwyższą jakość realizacji audycji, pogłębia wiedzę i zaraża nowymi pasjami, jak również zapewnia odpoczynek, rozrywkę oraz zabawę.

13.06.2017