Ruszyły zapisy na Planete Doc Academy

Tegoroczna edycja 8. Planete Doc Film Festival (dawniej Planete Doc Review) odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie oraz w dniach 6-8 maja w ramach „weekendu z cyfrowym Planete Doc”.

 

Atrakcją festiwalu jak co roku będą wydarzenia dla profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych oraz osób zajmujących na co dzień filmem, organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska i Szkołą Filmową Andrzeja Wajdy w ramach Planete Doc Academy. Zapisy na nie ruszyły 21 marca.

 

Pierwszy wykład mistrzowski (masterclass), który odbędzie się w poniedziałek 9 maja w warszawskiej Kinotece, poprowadzi Leonard Retel Helmrich – wybitny holenderski reżyser i operator zdjęć, jedyny w historii reżyser filmów dokumentalnych, który dwukrotnie zwyciężył na festiwalach Sundance i IDFA w Amsterdamie. Najnowszy film Helmricha „Miejsce wśród gwiazd” („Position Among the Stars”) nagrodzony w Sundance i na festiwalu IDFA, znajdzie się w programie Planete Doc i zawalczy o nagrodę główną Millennium Award oraz wręczaną w tym roku po raz pierwszy nagrodę dla twórcy obrazu Canon Cinematography Award. 3-godzinny masterclass uzupełnią pokazy wszystkich trzech części sagi dokumentalnej, opowiadającej o niezwykłej rodzinie z Dżakarty w Indonezji – kraju, z którego pochodzą rodzice reżysera. Wszystkie części sagi zostaną zaprezentowane jako całość po raz pierwszy w Polsce w ramach festiwalowej mini-retrospektywy „„Trylogia dokumentalna Leonarda Retela Helmricha”.

 

W środę 11 maja w Kinotece odbędzie się drugi wykład mistrzowski zatytułowany „Jak to się robi w Danii”, którego głównym tematem będzie analiza procesu produkcji filmu „Armadillo – wojna jest w nas” (Armadillo) Janusa Metza – największego sukcesu kina dokumentalnego 2010 roku, pierwszego w historii filmu dokumentalnego wyróżnionego Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, który w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów. W dyskusji udział wezmą reżyser filmu Janus Metz oraz Michael Haslund-Christensen – konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego. Opowiedzą oni o niezwykle trudnym procesie realizowania i produkcji filmu. Wspólnie z uczestnikami zastanowią się również, czy w Polsce mógłby powstać podobny obraz i dlaczego to Duńczykom, a nie Polakom, których misja wojskowa w Afganistanie jest znacznie liczniejsza, udało się go zrealizować.

 

Spotkaniu będzie towarzyszył specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Armadillo – woja jest w nas”. Film wejdzie na ekrany polskich kin w maju.

 

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną również trzy inne duńskie produkcje dokumentalne, które znalazły się w programie 8. festiwalu Planete Doc:

  • „Męski erotyk” / „Erotic Man” Jørgena Letha (2010) – najnowszy autobiograficzny film reżysera-ikony eksperymentalnego kina dokumentalnego, kultowego twórcy duńskiej Dogmy, nauczyciela Larsa von Triera, w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny; reżyser będzie gościem festiwalu.
  • „Dobre życie” / „Good Life” Evy Mulvad (2010) – niecodzienna opowieść o tym, jak z bogacza stać się biedakiem i nie stracić poczucia dobrego smaku; poprzedni film Mulvad „Wrogowie szczęścia” / „Enemies of Happiness” (2006) otrzymał Nagrodę Główną Jury dla „najlepszego zagranicznego filmu dokumentalnego” na festiwalu Sundance w 2007 roku; reżyserka będzie gościem festiwalu.
  • „Krew w twoim telefonie” / „Blood in the Mobile” Franka Piaseckiego Poulsena (2010) – wstrząsający dokument o powiązaniach przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo; reżyser będzie gościem festiwalu.

Duńskie filmy co roku goszczą w konkursach festiwali IDFA w Amsterdamie, Cannes, Sundance czy Berlinale, gdzie od lat odnoszą liczne sukcesy. Czy duński system produkcji filmów dokumentalnych jest najlepszy na świecie? Jaka jest tajemnica sukcesu Duńczyków i które rozwiązania systemowe powinniśmy przenieść na grunt Polski? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają biorący udział w wykładzie twórcy.

 

Spotkanie poprowadzi Michał Chaciński – dziennikarz TVP Kultura, nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po jego zakończeniu, uczestnicy wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez Duński Instytut Kultury.

Wszystkie wykłady mistrzowskie odbędą się w warszawskiej Kinotece.

 

Zgłoszenia na wydarzenia organizowane w ramach Planete Doc Academy  można przesyłać na adres mailowy masterclass@docreview.pl do 15 kwietnia. Zgłoszenia z prośbą o akredytacje można wysyłać do 8 kwietnia na adres mailowy akredytacje@docreview.pl.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.planetedocff.pl.

Przedsprzedaż biletów rusza 2 maja w warszawskiej Kinotece.

 

Festiwal Planete Doc będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy z tegorocznej edycji, jak również tytuły prezentowane na festiwalu w poprzednich latach. Więcej na www.iplex.pl.

 

Informacja prasowa

22.03.2011