Ruszyły zdjęcia do filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki

W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do kolejnego projektu realizowanego w ramach cyklu filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach”. Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Wyjątkowa inicjatywa edukacyjno-filmowa WFDiF

Fot. Krzysztof Wiktor

W dniu 23 lutego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do wyjątkowej inicjatywy edukacyjnej – filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965”.

W oczekiwaniu na rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski

Obecnie w halach zdjęciowych Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstaje film edukacyjny, który przeniesie widzów w świat obrazu mistrza Jana Matejki. Dzięki możliwościom, które stwarza kamera filmowa publiczność będzie mogła niejako wejść do wnętrza obrazu.

Fot. Krzysztof Wiktor

Ekranizacja to pretekst do filmowej opowieści o kontekście historycznym i obyczajowym  chrztu Polski. Dzięki filmowi widzowie będą mieli okazję poznać i posłuchać bohaterów obrazu a także dowiedzieć się o wydarzeniach poprzedzających moment, kiedy wszyscy uczestnicy obrazu zastygną zamknięci w klatce czasu i ramie obrazu Jana Matejki.

Twórcy filmu

Ekranizacja obrazu mistrza Matejki to duże przedsięwzięcie produkcyjne. Na ekranie pojawi się ponad 60 aktorów i statystów. O najwyższy poziom warstwy artystycznej wydarzenia dbają wybitni polscy twórcy na czele z reżyserem Markiem Brodzkim („Wiedźmin”), autorem zdjęć Arkiem Tomiakiem („Karbala”, „Obława”) i scenografem Markiem Warszewskim („Miasto 44”, „Karbala”).

Producentem ekranizacji jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych producent takich filmów jak m.in. „Generał Nil”, „Karbala”, „Sprawiedliwy”, „Excentrycy…”.

Cykl filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach”

Ekranizacja obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965” stanowi część cyklu pt. „Historia w ożywionych obrazach” będącego próbą przedstawienia ciekawych – nierzadko kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. To już druga, powstająca w ramach tego cyklu ekranizacja. W 2014 r. „ożywiony” został obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

Jak przekonują pomysłodawcy projektu forma filmu edukacyjnego, może być znakomitym uatrakcyjnieniem lekcji historii oraz przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych i pretekstem do dyskusji. Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach” analizujący najsławniejsze dzieła polskiego malarstwa historycznego, stanowi bardzo ciekawą alternatywą dla wykładu, opracowania albumowego lub opisu literackiego. Może być również ważnym elementem w działaniach edukacyjnych na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej, wychowania obywatelskiego oraz kształtowania postaw patriotycznych.

Źródło: wfdif.pl.

25.02.2016