Ruszyły zdjęcia do filmu o Marii Skłodowskiej-Curie

Na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ruszyły zdjęcia do filmu o Marii Skłodowskiej-Curie. Obraz współfinansowany jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Maria Curie”, Fot. Grzegorz Hartfiel

Film o niezwykłej kobiecie

– „Maria Curie” to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki – mówi o filmie jego producent Mikołaj Pokromski.

– Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietę – jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania – opowiada reżyserka Marie Noëlle.

„Maria Curie”, Fot. Grzegorz Hartfiel

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Pokromski Studio, które wcześniej wyprodukowało m.in. film dokumentalny „Fuck For Forest” (2012) oraz polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami filmu są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodowa koprodukcja

Film powstaje w międzynarodowej koprodukcji. Reżyserką obrazu jest Marie Noëlle (Francja), za zdjęcia odpowiada Michał Englert (Polska), scenografię Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy Cristobal Pidre i Florence Scholtes (Belgia), charakteryzację Waldemar Pokromski i Mira Wojtczak (Polska), muzykę Bruno Coulais (Francja). W filmie zobaczymy polskich aktorów. W postać Marii Skłodowskiej-Curie wcieli się Karolina Gruszka, której partnerować będą Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein i Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Na ekranie Polakom partnerować będą francuscy aktorzy, m.in. André Wilms („Człowiek z Hawru”) i Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”) oraz niemieccy – Sabin Tambrea („Ludwik Szalony”) i Samuel Finzi („Flemming”).

„Maria Curie”, Fot. Grzegorz Hartfiel

Zdjęcia kręcone w Polsce i za granicą

Zdjęcia będą realizowane od maja do lipca w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie. W Polsce zaplanowano ok. 20 dni zdjęciowych.

Premiera w 2016 roku

Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat, który opracował kampanię promocyjną opartą także o program Edukacji Filmowej. Obraz wejdzie do kin w 2016 roku.

Na podstawie informacji prasowej

27.05.2015