Nowy film Jerzego Skolimowskiego

Przedwczoraj rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego, o roboczym tytule „The Essence of Killing”. Kolejny obraz reżysera „Czterech nocy z Anną” będzie realizowany tej zimy w Izraelu, Norwegii i Polsce: w Warszawie i Pieninach.

 

Nowy obraz Skolimowskiego to historia afgańskiego skazańca, który zostaje wzięty do niewoli przez Amerykanów za zabicie trzech amerykańskich żołnierzy. Następnie zostaje przewieziony do Europy, gdzie ma być przesłuchiwany. Ucieka jednak  z więzienia i popełnia kolejne zbrodnie.

 

Według informacji uzyskanych od producenta  w roli zbiega zobaczymy Vincenta Gallo – amerykańskiego reżysera i aktora, znanego z kreacji w filmach takich jak „Chłopcy z ferajny” Martina Scorsese czy „Arizona Dream” Emira Kusturicy. U jego boku ma się pojawić także francuska aktorka Emmanuelle Seigner.

 

„The Essence of Killing” to koprodukcja polsko-norwesko-irlandzko-wegierska. W międzynarodowej ekipie filmowców zgromadzonej przez reżysera nie zabrakło oczywiście Polaków. Autorem zdjęć jest znany operator Adam Sikora, laureat „Srebrnej żaby” na festiwalu „PlusCamerimage” w 2001 roku, który współpracował  ze Skolimowskim także przy „Czterech nocach z Anną”. Montażem filmu zajmie się natomiast Milena Fiedler.

Film produkuje Skopia Film przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Eurimages, Irish Film Board, Norweskiego Instytutu Filmowego, a także Węgierskiego Publicznego Funduszu Filmowego (MMKA). Koprodecentem polskim jest Canal+ Cyfrowy a zagranicznymi  Element Pictures, Cylinder Pictures i Mythberg Films.

 

Po pierwszych ujęciach wykonanych w Izraelu w tym tygodniu plan zdjęciowy został przeniesiony pod Warszawę. Zdjęcia mają potrwać co najmniej do końca lutego.

05.01.2010