Ruszyły zdjęcia koprodukcji "Igor i żurawie"

W Bożej Woli i w Puszczy Kampinoskiej trwają polskie zdjęcia do koprodukcji izraelsko-polsko-niemieckiej „Igor i żurawie”. Powstaje film familijny, którego głównym bohaterem jest chłopiec Igor, rosyjski emigrant, który musi odnaleźć się w całkiem nowej dla siebie rzeczywistości.

 

Jak mówi reżyser filmu Evgeny Ruman to przede wszystkim film o dojrzewaniu, o świecie, który stawia przed dzieckiem coraz to nowe wyzwania, a ono musi sobie z nimi radzić. Reżyser sam ma za sobą podobne doświadczenia – jako nastolatek wyemigrował z rodzicami z Białorusi do Izraela.
Ruman chwali współpracę z polską ekipą: – W Izraelu nie jesteśmy perfekcjonistami – mówi. – Mamy bliskowschodnią mentalność. Często traktujemy pracę nieco zbyt na luzie. W Polsce jest inaczej. Tu wszyscy są szalenie profesjonalni. Według mnie, to połączenie improwizacji i doskonałej organizacji wychodzi projektowi na dobre. Film będzie pełnometrażowym debiutem reżysera.

 

Polski wkład do filmu to polski producent i plenery, ale także polscy aktorzy – wśród nich grający jedną z głównych ról Tomasz Sobczak („Egzamin z życia”, „Glina”, „Usta usta”) – oraz inni twórcy, m.in. autor zdjęć Adam Sikora („Essential Killing”, „Las”, „Cztery noce z Anną”) i scenograf Wojciech Żogała („Edi”, „Mistrz”, „Zero”). Twórcy filmu planują ukończenie obrazu jeszcze w tym roku.

 

Głównym producentem filmu jest United Channels Movies (Izrael), będąca częścią grupy United Channels of Israel (UCOI), produkująca filmy fabularne dla kina i telewizji oraz dokumenty i zajmująca się ich marketingiem. Firma ma na koncie takie filmy jak dramat „Strangers” (2007, koprodukcja izraelsko-niemiecko-francuska), komedia „A Matter of Size” (2009), czy horror „Kalevet” (2010). Polski producent „Igora i żurawi” to firma Yeti Films („Nightwatching” Petera Greenawaya oraz „Wichry Kołymy” Marleen Gorris, a także „Yuma” Piotra Mularuka – w produkcji). Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Izraelski Fundusz Filmowy i Filmförderung Hamburg Production. Scenariusz (autorstwa Dity Guery) powstał na podstawie powieści Acky Shavit „Igor and the Cranes’ Journey” („Igor i podróż żurawi”).

 

Więcej o filmie „Igor i żurawie”: www.yetifilms.com.

 

Informacja prasowa

11.04.2011