Rybczyński w Berlinie

27 października w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych została otwarta wystawa pionierów sztuki multimedialnej – Zbigniewa Rybczyńskiego i Gábora Bódy pt. „The State of the Image”.

Techno-awangarda

Panuje przekonanie, że pierwsze techno-awangardy w sztuce narodziły się w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Tym niemniej wszystko wskazuje na to, że eksploatacja świata elektronicznych obrazów i dźwięków zapoczątkowana została na wschodzie. Wystawa prezentuje twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego (ur. 1949) w dialogu z węgierskim artystą Gáborem Bódy (1946-1985). Obaj współtworzyli tradycję pierwszej europejskiej techno-awangardy, a od wczesnych lat siedemdziesiątych parali się żywo podjętym wyzwaniem wprowadzenia nowych mediów w przestrzeń sztuki – początkowo kręcąc filmy eksperymentalne, a następnie uwydatniając również potencjał artystyczny drzemiący w technologii video.

Rybczyński i Bódy

Bardzo odmienne względem siebie są przy tym biografie obojga artystów. Rybczyński to malarz konstruktywista, rysownik i projektant nowych przestrzeni obrazowo-czasowych (często również realizujący te projekty za pomocą artystycznych instalacji). Odkrywa i rozwija potencjał artystyczny tkwiący w filmach i nagraniach video za ich pośrednictwem doświadczając zupełnie nowych wymiarów relacji ze światem i sztuką. Bódy jest natomiast poetą, lingwistą, semiotykiem i dramaturgiem. W sztuce multimedialnej interesowała go wyłącznie ulotność wiążąca się z niematerialnością nagrań video i uderzająca sztuczność (tj. nienaturalność) elektroniki. Zestawieni artyści nigdy się nie poznali. Za sprawą wspólnej wystawy powstała płaszczyzna badań nad sztuką obrazu, będąca w istocie pierwszym spotkaniem obojga pionierów.

„The State of the Image”

Wystawę można oglądać w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie przy ulicy Hanseatenweg w Hali 2 do 1 stycznia 2012. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z WRO Art Center we Wrocławiu, Collegium Hungaricum w Berlinie, C³ Center for Culture & Communication Foundation w Budapeszcie oraz ZKM – Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe.

 

Dalsze informacje na stronach: www.polnischekultur.de i www.adk.de/blickwechsel.

 

Informacja prasowa

02.11.2011