"Rzeź" w kinach

20 stycznia 2012 na ekrany polskich kin trafi najnowszy film Romana Polańskiego, będący ekranizacją sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”.

Fabuła

Alan i Nancy oraz Michael i Penelope to dwie nowojorskie pary, które mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przeradza się w ostrą batalię, w której stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegają zaskakującemu rozluźnieniu, okazuje się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone.

Obsada i ekipa

Roman Polański zebrał na planie zarówno gwiazdorską obsadę, jak i uznanych twórców filmowych. W głównych bohaterów wcieli się Jodie Foster, Kate Winslet, John C. Reilly oraz Christopher Waltz. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, autorem muzyki wielokrotnie nominowany do Oscara Alexandre Desplat, laureat Oscara Dean Tavoularis zaprojektował scenografię, a trzykrotny zdobywca Cezara Hervé de Luze odpowiadał za montaż.

„Rzeź”

„Rzeź” to pierwsza od wielu lat komedia Polańskiego. Film miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie spotkał się z żarliwym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków i recenzentów filmowych. Todd McCarthy z Hollywood Reporter napisał, że „Rzeź” to drapieżny, błyskotliwie zagrany i chyba najszybszy film nakręcony przez 78-letniego reżysera, natomiast Lee Marshall z This is London określił go aktorskim sparingiem mistrzów.

 

Film jest francusko-hiszpańsko-niemiecko-polską koprodukcją współfinansowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim producentem jest SPI International Polska.

07.12.2011