S. Miszczak: Czekam na polskie filmy

Szymon Miszczak. Fot. Off Plus Camera
Szymon Miszczak. Fot. Off Plus Camera

 

Chcemy się przyczynić do promocji polskiego kina

 

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie poszerza w tym roku program o Konkurs Polskich Filmów Fabularnych.

 

O specyfice sekcji festiwalowych, nowym konkursie i kinie niezależnym rozmawiamy z dyrektorem festiwalu, Szymonem Miszczakiem.

 

W tym roku pojawia się na Off Plus Camera nowość: Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Dlaczego? Czy czuliście potrzebę szerszej prezentacji polskiego kina?

 

Szymon Miszczak: Tak, dokładnie. Pomysł na tę nową sekcję narodził się z przeświadczenia, że nasz festiwal musi przyczynić się nie tylko do prezentacji, ale i do promocji polskiego kina. Zwłaszcza, że wydaję mi się, iż nie mamy się wcale czego wstydzić. Wręcz przeciwnie, jestem głęboko przekonany o tym, że najnowsze polskie filmy, które będą walczyć w tym Konkursie o główną nagrodę – 100 tysięcy polskich złotych – spodobają się nie tylko naszym gościom z całego świata, ale przede wszystkim – widzom. Tym samym ta sekcja na trwałe zagości w programie Off Plus Camera. Filmy w Konkursie będzie oceniać zagraniczne Jury, złożone z dyrektorów międzynarodowych festiwali i ludzi, którzy liczą się w branży. Chcemy stworzyć okazję reżyserom polskich filmów do tego, żeby zaistnieli na arenie międzynarodowej.

 

W głównym konkursie „Wytyczanie drogi” startować mogą pierwsze i drugie filmy danych twórców, czyli najczęściej młode kino. Czy czekacie na filmy odwołujące się do jakiejś szeroko pojętej tematyki lub stylistyki? Jakie filmy mają największe szanse na udział w tym konkursie?

 

Konkurs „Wytyczanie Drogi” od pierwszej edycji festiwalu był pomyślany w ten sposób, żeby promować młodych twórców i pomóc im nakręcić kolejny film. Stąd wysoka nagroda, dzięki której zresztą Azazel Jacobs, zwycięzca pierwszej edycji festiwalu, mógł skupić się na pracy artystycznej i nakręcił „Terri’ego” z Johnem C. Reilly w jednej z głównych ról, film pokazywany w Konkursie Dramatycznym tegorocznego Sundance.

 

Jeśli chodzi o tematykę filmów konkursowych i to, czym się kierujemy układając program „Wytyczania Drogi”, to mogę powiedzieć, że co roku staramy się stawiać na szeroko rozumianą różnorodność, która nie oznacza tylko, że prezentujemy filmy z całego świata, ale też takie, które poruszają rozmaite problemy, posługując się odmiennymi stylistykami. Oczywiście, każdy konkursowy film powinien mieć to „coś”, które czasem ciężko jest zdefiniować. Musi intrygować, konfrontować widza z oryginalną wizją świata i opowiadać jakąś wciągającą historię, która pozostanie z nim na długo po zakończonym seansie.

 

Jakie jeszcze inne sekcje filmowe prezentujecie?

 

Podczas nadchodzącej, czwartej edycji Off Plus Camera, nie zabraknie oczywiście naszych stałych sekcji: Odkryć – w ramach których pokażemy filmy, które odniosły sukcesy na międzynarodowych festiwalach, atrakcyjne dla widzów nie tylko ze względu na tematykę, ale i na pojawiające się w nich gwiazdy, Nadrabiania Zaległości – filmów, które z różnych powodów nie trafiły w Polsce do dystrybucji kinowej, a które naszym zdaniem zasługują na to, żeby je pokazać szerszemu kręgowi odbiorców i Odkryć: From the Gut – sekcji przygotowanej we współpracy z programerami Sundance, prezentującej wszystko to, co najodważniejsze i najoryginalniejsze w amerykańskim kinie niezależnym. Jak co roku pojawią się również w programie festiwalu nowe sekcje. Przygotowujemy jedną poświęconą prezentacji nowych filmów irlandzkich i sekcję Filmowe Oblicza Kobiet, w której znajdą się filmy nakręcone niekoniecznie przez kobiety, ale mówiące o kobiecości w świeży i nowatorski sposób.

 

Off Plus Camera jest festiwalem kina niezależnego. Czym Waszym zdaniem jest takie kino, co je odróżnia od głównego nurtu?

 

To bardzo trudne pytanie, bo w ciągu ostatnich kilku lat nie tylko przesunęły się granice między sztuką wysoką a popularną, ale też między kinem niezależnym a tzw. kinem głównego nurtu. Na pewno nie jest tak, że o niezależności decyduje budżet danej produkcji, bardziej chodzi o klimat filmu, o to, jaką wizję świata proponuje, kim jest jego reżyser. Niekoniecznie też niezależne kino przeznaczone jest, wbrew utartym sądom, dla wąskiego grona pasjonatów.

 

Rozmawiała Aleksandra Różdzyńska

 

Zgłoś film na Off Plus Camera

 

Do Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi” i Konkursu Polskich Filmów Fabularnych można zgłaszać pełnometrażowe filmy fabularne (powyżej 60 minut) wyprodukowane w 2010 i 2011 roku. Inne sekcje przygotowywane są przez programerów, dlatego zgłoszenia prowadzone są tylko do dwóch konkursów.

 

Zgłoszenia do 15 lutego.


Wszystkie szczegóły i regulamin: www.offpluscamera.com.

21.01.2011