Sąd: Tekst W. Surmacza nieprawdziwy

W dniu 23 lutego 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie z powództwa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przeciwko Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. i redaktorowi naczelnemu czasopisma „Newsweek Polska” Wojciechowi Maziarskiemu, wydał wyrok, w którym nakazał wydawcy czasopisma „Newsweek Polska” opublikowanie przeprosin i sprostowania oraz zasądził 30 000 zł na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich z przeznaczeniem na działalność Studia Filmowego „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka. Wyrok nie jest prawomocny.

24 maja 2010 roku „Newsweek Polska” opublikował artykuł Wojciecha Surmacza pod tytułem „Reżyserka”, w którym zdaniem Sądu zawarto szereg nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji na temat Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jego dyrektor Agnieszki Odorowicz.

W uzasadnieniu wyroku można przeczytać m.in.  że „(…) Wojciech Surmacz publikując sporny artykuł kierował się w znacznej mierze dążeniem do stworzenia możliwie bulwersującego materiału prasowego, przedstawiającego w jednoznacznie niekorzystnym świetle PISF i jego Dyrektora, a nie chęcią informowania społeczeństwa czy wyrażeniem krytyki.”

21.04.2011