"Sala Samobójców" nagrodzona

Podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni we Włoszech trzy nagrody otrzymali twórcy filmu „Sala Samobójców”.

 

Film Jana Komasy zdobył nagrodę i statuetkę Gryfona jako najlepszy film w kategorii wiekowej „+16″. Obraz otrzymał również nagrodę Arca Cinemagiovani za scenariusz i nagrodę Conservatorio Musicale di Salerno za muzykę. Warto podkreślić, iż filmy podczas włoskiego festiwalu ocenia młodzież i dziecięce jury.

 

W uzasadnieniu werdyktu młodzi jurorzy podkreślili precyzyjność scenariusza, pełnego odniesień do szekspirowskiego Hamleta. Film Jana Komasy nagrodzono również za wydobycie na światło dzienne tak niedocenianego tematu, jakim jest wirtualna rzeczywistość i sieci społeczne jak również za zinterpretowanie postaci głównego bohatera i intensywności, z jaką oddaje on społeczne niepokoje.

 

W tej samej kategorii wiekowej drugie miejsce zajął film Mariusa Holsta „Król wyspy diabła”, będący koprodukcją norwesko-szwedzko-polską. Film ten został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o nagrodach 41. Giffoni Film Festival: www.giffonifilmfestival.it.

22.07.2011