"Sala Samobójców" wygrywa!

Aż cztery z pięciu Złotych Kaczek trafiły w tym roku do twórców filmu „Sala Samobójców”.

Sala Samobójców

„Sala Samobójców” okazała się zwycięzcą tegorocznych Złotych Kaczek. Do niej trafiły nagrody w większości kategorii. Publiczność głosująca w plebiscycie miesięcznika „Film” okrzyknęła ją Najlepszym filmem, przyznała też nagrody za Najlepszy scenariusz dla Jana Komasy, za Najlepsze zdjęcia dla Radosława Ładczuka i Najlepszą rolę męską dla Jakuba Gierszała. Nagrodę Złotej Kaczki dla Najlepszej aktorki przyznano Romie Gąsiorowskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie „Ki” Leszka Dawida.

 

Najlepsi kochankowie

Tematem tegorocznego plebiscytu „Filmu” obejmującego całą historię polskiego kina, jaki co roku towarzyszy Złotym Kaczkom, była miłość. We wzbudzającej dużo zainteresowania konkurencji na Najlepszych kochanków rodzimej kinematografii, zwyciężyli: Grażyna Szapołowska za „Magnata” i Marcin Dorociński za „Ogród Luizy”. Za Najlepszy polski film o miłości czytelnicy uznali „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.

Złote Kaczki

Organizowane przez miesięcznik „Film” Złote Kaczki są najstarszą polską nagrodą filmową. Po raz pierwszy przyznano je w 1956 roku. Tradycja wręczania nagród również filmom z całej historii polskiego kina, narodziła się w 2007 roku, z okazji 50-lecia plebiscytu.

 

Złote Kaczki są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

23.11.2011