"Sanctuary" w kinach

26 października na ekrany polskich kin wejdzie „Sanctuary” polsko-irlandzka koprodukcja w reżyserii Norah McGettigan. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sanctuary

Jan jest cenionym chirurgiem plastycznym, ma żonę, córkę i duży dom z ogrodem. Po latach rezygnuje jednak z wykonywania zawodu, odsuwa się od rodziny, a na przyrodę patrzy już tylko z okna swojego pokoju. Pewnego dnia, po powrocie z podróży na wycieraczce znajduje trzydniową prasę, a w ogrodzie ciało żony. To zdarzenie uruchamia lawinę skrywanych dotąd emocji. Powracają wspomnienia, a w jego życiu znowu pojawia się dorosła córka Nadia. Pod pretekstem podróży służbowej Jan wyjeżdża za granicę. Nie przypuszcza, że z daleka od domu odżyją uczucia, przed którymi zawsze uciekał.

Polsko-irlandzka koprodukcja

„Sanctuary” to drugi pełnometrażowy film irlandzkiej reżyserki Norah McGettigan, docenianej na światowych festiwalach za film „Jak to jest być moją matką”. Reżyserka jest również autorką scenariusza do filmu, który napisała razem z Gabrielem Enrique Vargas Vasquezem. W filmie zagrali m. in.: Jan Frycz (Jan Michalski), Agnieszka Żulewska (Nadia, córka Jana), Anne-Marie Duff (Maire) oraz Robert O’Mahoney i Agnieszka Mandat. Zdjęcia do filmu zrealizował Marius Matzow Gulbrandsen, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Matula. Obraz został wyprodukowany przez Venom Film i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Irlandzki Instytut Filmowy.

Światowa premiera w Irlandii i nagrody w Koszalinie

Obraz miał swoją światową premierę 13 lipca na irlandzkim festiwalu The Galway Film Fleadh. Film otrzymał dwie nagrody podczas 31. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”: za drugoplanową rolę kobiecą (Anne-Marie Duff) a także za dźwięk (Fiadhnait McCann). Do polskich kin obraz wejdzie 26 października. Jego dystrybutorem w Polsce jest Best Film.

 

Karolina Kulig

08.10.2012