Scenariusz „Brat” zwycięzcą programu ScripTeast

Maciej Sobieszczański i Grzegorz Puda, autorzy scenariusza „Brat” zdobyli Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej. Okazali się najlepsi spośród 14 finalistów tegorocznej edycji ScripTeast. Program dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrodzony scenariusz to pełne emocji studium braterskiej relacji w obliczu wielkiej presji. Jak podkreśliła przyznająca nagrodę Rada Artystyczna, to „scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych. Główny bohater, starając się zachować lojalnie wobec skonfliktowanych stron, musi pogodzić się z rozczarowaniem pierwszą miłością i niespełnionymi nadziejami na lepsze życie”.

Najlepszy scenariusz wybierali członkowie Rady Artystycznej: Doreen Boonekamp (była szefowa Holenderskiego Funduszu Filmowego), Sandy Lieberson (wieloletni szef 20th Century Fox), Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred Schmidt (b. szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (b. szef ACE – europejskiego klubu producentów) oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams. Rada przyznała też Specjalne Wyróżnienie, które otrzymał Pavo Marinković, chorwacki scenarzysta i reżyser, za projekt „JIMMY L”.

Polscy laureaci

Maciej Sobieszczański to wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i za granicą polski scenarzysta i reżyser. Ma na swoim koncie m.in. Think: The Award Berlinale 2015, a jego ostatni film – „Zgoda” otrzymał nagrodę w sekcji FIRST LOOK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno i za najlepszą reżyserię na festiwalu w Montrealu 2017. Ze swoją nagrodą Sobieszczański i Puda dołączyli do grupy polskich twórców, którzy w przeszłości zostali wyróżnieni nagrodami ScripTeast. Byli wśród nich: Jacek Piotr Bławut i Anna Onichimowska („Dzień czekolady”), Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski („Niemy”), Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) czy Kuba Czekaj („Sorry Polsko”).

ScripTeast to program mistrzowski doskonalący scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej, organizowany przez Niezależną Fundację Filmową, przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE  oraz FIlmarket Hubi  Film New Europe. Spośród europejskich programów tego typu ma najwyższy wskaźnik procentowy zrealizowanych filmów: aż 53 na 160 scenariuszy. Przez 14 lat działania programu uczestniczyło w nim 220 autorów ze 160 scenariuszami z 15 krajów, w tym aż 47 polskich autorów.

22.05.2020