Script Fiesta 2016

Piąta edycja festiwalu Script Fiesta, poświęconego pisaniu scenariuszy, odbędzie się w dniach 4-8 kwietnia 2016 roku w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jak co roku młodzi scenarzyści będą mogli poznać ludzi związanych z filmem, wiele się nauczyć, zainspirować, a także spotkać z producentami.

Targowisko Twórczości

Festiwal rozpocznie się Targowiskiem Twórczości, które tradycyjnie poprowadzi Maciej Ślesicki, reżyser, scenarzysta, kanclerz i współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej. Scenarzyści, którzy zgłoszą się do udziału w tym wydarzeniu, usłyszą konstruktywne uwagi do swoich projektów, poznają ich mocne strony oraz to, nad czym jeszcze warto popracować. Targowisko Twórczości to dobra okazja, szczególnie dla początkujących scenarzystów, aby zobaczyć jak wygląda spotkanie z producentem.

Wykłady, spotkania i panele dyskusyjne

Codziennie odbywać się będą wykłady, spotkania i panele dyskusyjne. Szczególnie ciekawe może się okazać spotkanie z Julianem Friedmannem, agentem światowej klasy scenarzystów i pisarzy, a także autorem książek, m.in. „How to Make Money Scriptwriting” („Jak zarobić na pisaniu scenariuszy”). I właśnie temu zagadnieniu Friedmann poświęci swój dwugodzinny wykład.

W tym roku na Script Fieście zostanie podjęty temat kobiet w polskim przemyśle filmowym. Reżyserka i scenarzystka Katarzyna Klimkiewicz poprowadzi panel, w którym uczestniczyć będą przedstawicielki różnych zawodów filmowych. Ci, którzy przyjdą na spotkanie z Agnieszką Smoczyńską, poznają kulisy produkcji filmu „Córki Dancingu”, który dostał nagrodę specjalną na tegorocznym Sundance Film Festival. Warto dodać, że jej film zrobił duże wrażenie na Robercie Redfordzie. Gościem Script Fiesty będzie także Tomasz Wasilewski, którego film „Zjednoczone Stany Miłości” został nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem.

Nie zabraknie wykładów mistrzowskich. Ronald Kruschak, producent filmowy m.in. filmu „Help, I’m boy”, weźmie na warsztat pisanie scenariuszy skierowanych do młodej widowni (dzieci i młodszych nastolatków), a Konrad Aksinowicz („W spirali”) opowie o samorealizacji. Artur Wyrzykowski przeprowadzi publicznie dokładną analizę jednego z polskich filmów, a Rafał Skarżycki („Jeż Jerzy”, „Tymek i Mistrz”, „Diplodok”) odsłoni tajniki pisania i adaptowania komiksów.

Krytyk filmowy i ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Łukasz Maciejewski zastanowi się z uczestnikami spotkania, dokąd zmierza polskie kino. Piotr Wereśniak („Kiler”, „Zakochani”, „Och, Karol 2”, „Wkręceni”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach ) opowie o pisaniu scenariuszy dla szerokiej publiczności. Andrzej Saramonowicz („Ciało”, „Testosteron”, „Lejdis”) podzieli się doświadczeniami ze swojej bogatej pisarskiej kariery. Agnieszka Kruk, twórczyni festiwalu, przybliży uczestnikom praktyczne techniki scenariopisarskie.

Każdy dzień festiwalu zakończy się pokazem filmu. Będzie można obejrzeć m.in. „Córki Dancingu”, „Zjednoczone Stany Miłości” i „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa.

Wydarzenie towarzyszące

Festiwalowi towarzyszą dwa dodatkowe wydarzenia: konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego oraz Pitch Fiesta, czyli sesje pitchingowe, podczas których autorzy będą mogli zainteresować swoimi projektami największych polskich producentów. To okazja, by nawiązać nowe kontakty zawodowe. Partnerem Script Fiesty jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Aby wziąć udział w Festiwalu, należy wypełnić formularz rejestracyjny. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Więcej na stronie scriptfiesta.pl.

Informacja prasowa

23.03.2016