"Sekret" Wojcieszka na Berlinale 2012

Przemysław Wojcieszek na Berlinale.
Przemysław Wojcieszek na 62. Berlinale. Fot. AKPA

 

Film Przemysława Wojcieszka „Sekret” prezentowany jest w sekcji Forum podczas 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film otrzymał wsparcie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

38 filmów w programie głównym Forum

Do programu głównego Forum, które w tym roku odbywa się po raz 42., zakwalifikowało się 38 filmów. Oprócz „Sekretu” Przemysława Wojcieszka, w tej sekcji znalazły się obrazy m.in. z Japonii, Szwecji Izraela, USA, Filipin, Francji, Kanady, Turcji, Austrii czy Rosji. Dla 26 z nich, w tym dla obrazu Wojcieszka, projekcja w Berlinie jest światową premierą. Mottem przewodnim teorocznej edycji Forum jest „Życie codzienne i fantazja”. Pełna lista filmów, które znalazły się w programie głównym sekcji dostępna jest na stronie festiwalu.

Kolejny film Wojcieszka w sekcji Forum

„Sekret” to trzeci film reżysera, który jaki znalazł się w programie berlińskiego festiwalu w sekcji Forum. Podczas poprzedniej edycji imprezy berlińska publiczność zobaczyła „Made in Poland”, a w ramach Berlinale Talent Campus odbyło się spotkanie reżyserów i krytyków filmowych „Covering Cinema: Critics Meet Filmmakers” z udziałem Przemysława Wojcieszka. W 2006 roku w ramach Forum zaprezentowano również film „Doskonałe popołudnie”. 

O filmie po pierwszych pokazach

Po pierwszych berlińskich pokazach recenzenci tak piszą o najnowszym filmie Wojcieszka: – „Sekret” to obraz trudny, który pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, ale równocześnie uwidacznia jak bardzo wydarzenia z życia przodków wpływają na życie późniejszych pokoleń i je obciąża. Film pokazuje, że zarówno potomkowie sprawców, jak i ofiar, nie radzą sobie z bagażem prawdy, jeżeli staje się on tematem tabu – zauważa Róża Romaniec z Deutsche Welle. Recenzentka Screen Daily uważa natomiast, że film Wojcieszka inspirowany jest twórczością Rainera Wernera Fassbindera i podziwiając awangardową konstrukcję filmu chwali kreację Tomasza Tyndyka, odgrywającego w „Sekrecie” jedną z głównych ról. – Bezpardonowa narracja „Sekretu” zapowiada zmianę stylu, jaką widzieliśmy w „Made in Poland” z 2011 w filmową partyzantkę – dodaje Fionnuala Halligan. Recenzja filmu: www.screendaily.com.

 

13 lutego w ramach współfinansowanego przez PISF wydarzenia pod nazwą Cinema Total odbyło się spotkanie z Przemysławem Wojcieszkiem oraz filmowcami z Macedonii i Rumunii pod hasłem „True Stories”.

„Sekret”

Obraz jest dramatem psychologicznym. Przedstawia historię 30-latka, występującego jako drag queen w nocnych klubach, który dowiaduje się, że dziadek, któremu zawdzięcza szczęśliwe dzieciństwo, pod koniec II wojny światowej zamordował żydowską rodzinę, próbującą wrócić do swojego dawnego domu. Główne role w filmie zagrali Tomasz Tyndyk i Agnieszka Podsiadlik. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski.

Producentem filmu jest Dynamo Karuzela, a współproducentem i dystrybutorem Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Daty kolejnych projekcji filmu „Sekret” podczas 62. Berlinale:

  • 15 lutego (środa) – 22:00, kino CineStar 8 (napisy w jęz. angielskim)
  • 19 lutego (niedziela) – 20, kino Cubix 9 (napisy w jęz. angielskim)

Podczas 62. edycji MFF w Berlinie, który trwa do 19 lutego , w sekcji Panorama prezentowany jest także najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring”, współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Berlinale: www.berlinale.de.

15.02.2012