"Self(less) portrait" zwycięzcą

W sobotę w warszawskim Iluzjonie zakończył się XI Festiwal Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”. Jury w składzie: Przemysław Wojcieszek, Kuba Kijowski, Kuba Mikurda i Adam Badowski ogłosiło następujący werdykt:

 

  • Grand Prix – „Self(less) portrait”, reż. Matej Bobrik
  • Najlepsza Etiuda Fabularna – „Król kosmosu”, reż. Mark Wagner
  • Najlepsza Etiuda Dokumentalna -„Self(less) portrait”, reż. Matej Bobrik
  • Najlepsza Etiuda Animowana – „Łukasz i Lotta”, reż. Renata Gąsiorowska
  • Nagroda za najlepsze zdjęcia – „Król kosmosu”, reż. Mark Wagner

Konkurs na najlepszy trailer festiwalowego filmu wygrała Katarzyna Śpioch zwiastunem fabularnej „Miruny” w reż. Piotra Sułkowskiego. W głosowaniu na portalu MilionYou.com nagrodę dostał Konrad Śniady za zwiastun „Areny” w reż. Martina Ratha.

Nagroda Planet+ Doc

Nagroda Festiwalu Planet+ Doc trafiła do reżyserki filmu „Lecieć – nie lecieć” Anieli Gabryel.

 

– Ten film przypomina, jak interesujący może być świat ornitologii – mówił Artur Liebhart wręczając nagrodę.

 

Nagrodę publiczności otrzymał natomiast „Wiatr/Oddech” Katarzyny Parejko.

Pierwsze pokazy

„Łodzią po Wiśle” od jedenastu lat podtrzymuje tradycję festiwalu-rozmowy o młodym kinie i studenckiej atmosfery. Do Warszawy zjeżdżają licznie studenci „Filmówki”. Nie wszyscy pokazują w stolicy filmy. Cześć jako publiczność uczestniczy w pierwszych publicznych pokazach prac kolegów. W tym roku 74 etiudy z Łodzi prezentowane były w blokach konkursowych i pozakonkursowych. Widzowie uczestniczyli także w projekcjach specjalnych i konkursowej projekcji trailerów etiud.

Krytycy filmowi

Oprócz oglądania filmów, można też było wziąć udział w imprezach towarzyszących. Jedną z nich była debata „Reżyserzy vs. krytycy”. Dyskusji poddane zostały dwa filmy dyplomowe studentów Wydziału Reżyserii: „Flora i Fauna” w reżyserii Piotra Litwina oraz „Smutne potwory” Justyny Tafel. Po drugiej stronie zasiedli Kuba Mikurda, Joanna Ostrowska i Jakub Socha. Krytycy ocenili filmy, analizowali poszczególne sceny i wątki, pytali o powody i inspiracje zastosowanych w etiudach rozwiązań narracyjnych.

 

11. Festiwal Filmów Studenckich „Łodzią po Wiśle” był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

15.04.2013