"Serce miłości" i "Rudzienko" na Berlinale

Współfinansowany przez PISF film „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz dokumentalny wideo-esej „Rudzienko” amerykańskiej artystki Sharon Lockhart zostaną zaprezentowane w ramach Sekcji Forum Expanded 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

„Serce miłości”

To historia związku artystów – Zuzanny Bartoszek i Wojtka Bąkowskiego, w którym sztuka i miłość bez przerwy się przenikają. Ona – poetka przed debiutem i On – uznany artysta wizualny i muzyk. Bohaterowie bardzo podobni fizycznie i artystycznie, cały czas walczą ze sobą o autonomię twórczą i osobistą. Stopniowa emancypacja dziewczyny w relacji ze starszym partnerem oraz jej debiut artystyczny wystawiają ich związek na próbę. Para stanie przed wyborem – własna artystyczna droga czy wspólne życie.

„Serce miłości” to wypełniona muzyką opowieść o relacji miłosnej opartej na dominacji i podległości, w której bohaterowie nie mogą znaleźć równowagi. Sztuka jest dla nich sposobem na życie, ale też na ucieczkę przed rzeczywistością. W ich bezkompromisowej autokreacji pojawiają się silne emocje – jedyny element, nad którym nie mają kontroli. Dwójka bohaterów, których podglądamy, tworzy egzotyczną artystyczną subkulturę skupioną (w duchu Mirona Białoszewskiego) na celebracji prostych egzystencjalnych zdarzeń, spostrzeżeń, banalnej kapitalistycznej rzeczywistości.

Autor scenariusza – Robert Bolesto

Autorem scenariusza do filmu jest Robert Bolesto („Córki dancingu”, „Ostatnia rodzina”). Dialogi napisali Zuzanna Bartoszek i Wojciech Bąkowski, którzy użyczyli twórcom filmu swojej własnej historii. Scenariusz inspirowany jest historią ich związku od momentu poznania podczas jednego z koncertów Wojciecha Bąkowskiego w poznańskiej Galerii Stereo. Bąkowski jest również autorem muzyki  do filmu Łukasza Rondudy. Autorem zdjęć realizowanych jesienią 2016 w Warszawie i Poznaniu jest Łukasz Gutt.

W rolę artystów wcielili się Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska, która do swojej roli zdecydowała się na radykalną zmianę wizerunku. W jednej z ról pojawia się Magdalena Cielecka.

Polska produkcja ze wsparciem PISF

„Serce miłości” to polska produkcja – przedsięwzięcie spółki Serce założonej przez producenta filmu – Kubę Kosmę wspólnie z Łukaszem Rondudą. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wsparcie Poznan Film Commission. Koproducentami filmu są: Heliograf Sp. z o.o., Coloroffon Sp. z o.o., Soundmaking, Zaborski Morysiński Adw. Sp. P., Montage Design – Przemysław Chruścielewski, Łukasz Gutt oraz Łukasz Ronduda. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas 46. MFF w Rotterdamie.

„Rudzienko”

„Rudzienko”. fot. Berlinale

Nowy film artystki wizualnej Sharon Lockhart (autorka m.in. „Podwórek” pokazywanych na Forum Expanded w 2010 r.) opowiada o grupie dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Artystka zorganizowała szereg warsztatów mających na celu odkrycie twórczego potencjału młodych kobiet, uświadomienie znaczenia zabawy, wolności i tworzenia więzi społecznych. W ramach programu rezydencji artystycznych warszawskiego Muzeum POLIN wiosną 2016 roku kontynuując działania z wychowankami MOS-u „Rudzienko” Lockhart odwołała się do spuścizny polsko-żydowskiego pisarza i pedagoga Janusza Korczaka. Plonem tych spotkań jest film, którego światowa premiera odbędzie się podczas 67. Berlinale. Producentami „Rudzienka” są: Ola Knychalska, Sharon Lockhart i Wojtek Markowski – firma Muddy Hill Productions.

Więcej o projekcie artystki: www.nytimes.com, www.chicagotribune.com.

Oficjalna strona festiwalu: www.berlinale.de.

Na podstawie materiałów prasowych opracowała Marta Sikorska.

19.01.2017