Sesja Eurimages w Krakowie

Sesja Komitetu Eurimages – Funduszu Rady Europy wspierającego koprodukcje filmowe – odbędzie się w Krakowie w dniach 12-15 grudnia. Obrady zainauguruje specjalna projekcja ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki” w Kinie Pod Baranami.

Eurimages w Krakowie

Na zaproszenie Prezydenta miasta, Jacka Majchrowskiego, oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki, do Krakowa przyjadą przedstawiciele 37 krajów członkowskich Funduszu, którzy podejmują decyzje dotyczące finansowego wsparcia wybranych projektów filmowych. Specjalna sesja odbędzie się w dniach 12-15 grudnia, czyli kilka dni po dorocznej gali Europejskich Nagród Filmowych (10 grudnia), którą tym razem zorganizowano we Wrocławiu.

Magdalena Sroka: Eurimages filarem koprodukcji europejskich

„Eurimages jest filarem koprodukcji europejskich. Umożliwia współpracę najróżniejszych krajów, w tym spoza Unii Europejskiej. PISF wspiera polskich producentów we współpracy z zagranicą. Cieszymy się, że m.in. dzięki funduszowi mniejszościowemu w PISF coraz częściej wnioskują oni i pozyskują dofinansowanie z tego Funduszu. Dotyczy to nie tylko filmów fabularnych, ale również dokumentów” – mówi dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka. 

Polska jest członkiem Funduszu od 25 lat. Wśród filmów dofinansowanych przez Eurimages znalazły się takie produkcje, jak „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Niewinne” Anne Fontaine, „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego, „Intruz” Magnusa von Horna, czy „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Fundusz wspiera koprodukcję filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przeznaczonych dla kin. W trakcie obrad przedstawiciele krajów członkowskich analizują wnioski od producentów z krajów europejskich i drogą głosowania podejmują decyzję o ich ewentualnym wsparciu. Jak podkreśla przedstawicielka Polski w komitecie Funduszu, Irena Strzałkowska, działania Eurimages mają stanowić przeciwwagę dla produkcji amerykańskiej na europejskim rynku filmowym, a także wzmacniać współpracę pomiędzy producentami z różnych krajów Starego Kontynentu.

„Zależało mi na tym, aby właśnie to posiedzenie plenarne odbyło się w stolicy Małopolski. Kraków to jest po prostu miasto magiczne” – mówi Irena Strzałkowska w wywiadzie dla Magazynu Filmowego SFP. „Tu odbywa się Krakowski Festiwal Filmowy. Tutaj działa znakomite Kino Pod Baranami, jest też szkoła filmowa, funkcjonuje fundusz filmowy. Drugim, równie istotnym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na to miasto, była i jest chęć uczczenia równocześnie symbolicznego zakończenia obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego. To na krakowskim rynku powstawała część zdjęć do »Podwójnego życia Weroniki«”.

Specjalny pokaz filmu „Powidoki”

Krakowskie obrady zainauguruje specjalny pokaz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki” w Kinie Pod Baranami. Kino Pod Baranami od lat należy do wspieranej przez Eurimages ekskluzywnej sieci kin europejskich Europa Cinemas. W 2009 roku zostało nagrodzone za najlepszy program w Europie.

Informacja prasowa

12.12.2016