"Sieniawka" wygrywa w Duisburgu

Podczas zakończonego 10 listopada 37. Tygodnia Filmowego w Duisburgu (Duisburger Filmwoche) nagrodę ARTE otrzymał film „Sieniawka”Marcina Malaszczaka. Zagraniczna promocja tego obrazu jest wspierana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda ARTE dla „Sieniawki”

Odbywający się od lat 70. Tydzień Filmowy w Duisburgu to prezentacja niemieckojęzycznych filmów dokumentalnych. Dwóm najważniejszym nagrodom na tej imprezie patronują stacje telewizyjne ARTE oraz 3SAT. Tegoroczne jury w składzie: Annegret Deupmann, Lars Henriksson, Markus Heinbach, Stefan Mays, Rosa Menges, Marianne Neumann, Petra Müller, Claus Schmerfeld nagrodę ARTE przyznało polsko-niemieckiej koprodukcji „Sieniawka”, której scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć jest Marcin Malaszczak.

Film wyjątkowy

– Choć jest to film pokazujący ludzi będących poza społeczeństwem, to nie jest to typowy „film o problemach” (…). To wyjątkowy film, przesuwający granice percepcji, otwierający przestrzeń, gdzie wszystko wydaje się możliwe, a granice między dokumentem a fikcją, przeszłością i teraźniejszością zacierają się i przestają mieć znaczenie – możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Film prezentowany w Berlinie i Marsylii

Zrealizowany w poetyce wideo-artu obraz opowiada historię podróży w „irracjonalnej podświadomości ludzkości” – jak możemy przeczytać na stronie filmu. Stefan (Stefan Szyszka) podróżuje przez postindustrialny krajobraz ziemi niczyjej. Producentami filmu są Michel Balagué, Marcin Malaszczak, Georg Tiller, Andreas Louis (DFFB). Ta polsko-niemiecka koprodukcja została wsparta przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Sieniawka” prezentowana była m.in. podczas 63. Berlinale. Warto dodać, że film otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentalnego debiutu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FID w Marsylii.

 

Więcej informacji o 37. Duisburger Filmwoche: www.duisburger-filmwoche.de.

 

Marta Sikorska

12.11.2013