Siła Kobiety motywem przewodnim tegorocznej edycji Transatlantyku

Organizatorzy 7. edycji Transatlantyk Festival poinformowali, że część programu będzie poświęcona Sile kobiety (The Power of Woman). Pokazane zostaną filmy wybitnych reżyserek polskiego i światowego kina, a także obrazy poruszające problemy kobiet XXI wieku.

„Siła kobiety”

„W tym roku na Transatlantyku oglądamy kobiety, rozmawiamy o kobietach i przedstawiamy świat z ich perspektywy. Choć właściwie powinnam powiedzieć: z ich perspektyw – bo nie ma czegoś takiego jak jedna kobieca perspektywa. »Siła kobiety« ma wiele twarzy, o których będziemy Państwu opowiadać w lipcu na festiwalu. Zapraszamy, oczywiście, nie tylko kobiety” – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

Transatlantyk

Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki, tym samym nie pozostając obojętnym na silny głos kobiet w debacie publicznej. Program tegorocznej edycji będzie wyrażał emocje współczesnych kobiet z całego świata, ich lęki, obawy, ale i nadzieję. O tym, jak ważną rolę pełnią one w dzisiejszej rzeczywistości, będzie się można przekonać, oglądając historie znanych kobiet i bohaterek życia codziennego w filmach fabularnych i dokumentalnych. Motyw siły kobiety będzie obecny także w sekcji muzycznej. Poświęcone mu będą również spotkania i panele dyskusyjne.

Kino plenerowe

We współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk przygotuje sekcję kina plenerowego – Girl Power. Zaprezentowane filmy będą pośrednio i bezpośrednio dotykały tematu kobiecości. Nowością tegorocznego programu będzie prezentacja twórczości polskiej reżyserki. Organizatorzy pokażą filmy Barbary Sass-Zdort, autorki, która na ekranie stworzyła niezwykle przejmujące i wyjątkowe portrety kobiet. Nigdy nie dała się zamknąć w szufladce kino kobiece i przekonywała, że płeć w zawodzie reżysera nie ma znaczenia.

Hołd sile kobiety

„Świat na zakręcie, świat w kryzysie słucha uważnie głosu kobiet. Można się z nimi nie zgadzać, ale nie można ich ignorować. Kiedy ciężko pracują, kiedy są kustoszami najważniejszych wartości, kiedy dbają o piękno chwili, która dzięki nim staje się niezapomniana. Chcemy złożyć hołd sile kobiety. »The Power of Woman«. Zapraszam, Jan A.P. Kaczmarek”.

7. Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 14-21 lipca w Łodzi.

Strona festiwalu: http://transatlantyk.org/.

Informacja prasowa

21.03.2017