Silver Eye Awards dla polskich filmów

Silver Eye 2010

 

Podczas targów East Silver, które towarzyszą 14. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (Czechy) wręczono nagrody dla najlepszych filmów. Już po raz drugi przyznano Silver Eye Awards – podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu nagrodzono tą statuetką m.in. „Królika po berlińsku” Bartka Konopki. W tym roku polscy twórcy zostali nagrodzeni za filmy krótkometrażowe oraz film pełnometrażowy.

 

Zwycięskim tytułem w kategorii krótkometrażowego dokumentu okazał się film „Takie życie” Daniela Zielińskiego. W uzasadnieniu werdyktu jury podało, iż film ten to niezwykle wrażliwy filmowy portret rodziny. To cicha i pełna szacunku opowieść o miłości i odpowiedzialności.

 

W kategorii krótkometrażowy film dokumentalny wyróżniono również film „Praca maszyn”, autorstwa Michała Madrackiego, Gilesa Lepore i Macieja Madrackiego, który jest koprodukcją polsko-szwajcarską oraz film „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego.

 

Najlepszym Filmem Pełnometrażowym jury w Jihlavie wybrało „Koniec Rosji” w reżyserii Michała Marczaka.

 

Jak podają organizatorzy festiwalu Nagrody Silver Eye to nie tylko docenienie artystycznej wartości filmów ale również zobowiązanie, iż ich twórcy uzyskają pomoc w znalezieniu agenta sprzedaży na światowe rynki i tytuły te będą promowane na licznych festiwalach.

 

Więcej informacji o festiwalu w Jihlavie: www.dokument-festival.cz oraz o nagrodzie Silver Eye: www.eastsilver.net.

 

Informacja prasowa

28.10.2010