Skolimowski – malarstwo, film, rozmowa

13 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Galerii Andrzeja Strumiłły odbędzie się wernisaż wystawy i spotkanie z autorem. Następnie w Cinema Lumiere zaplanowano rozmowę z Jerzym Skolimowskim i pokaz filmu „Essential Killing”.

Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski – reżyser, scenarzysta, aktor, malarz, poeta. Urodził się 5 maja 1938 roku w Łodzi. Do gimnazjum uczęszczał w czeskich Podiebradach wraz z Milošem Formanem, Vaclavem Havlem i Ivanem Passerem. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a cztery lata później – studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Dorobek reżyserski to ponad 20 filmów. Jest współautorem scenariusza do „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy i „Noża w wodzie” Romana Polańskiego, wielokrotnie nagradzanego na najważniejszych festiwalach filmowych. Autor filmów: „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera”, „Ręce do góry”, „Start” (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), „Na samym dnie”, „Wrzask” (nagroda specjalna jury w Cannes), „Fucha” (nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), „Latarniowiec” (nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), „Cztery noce z Anną” (nagroda specjalna jury na Festiwalu w Tokio), „11 minut” oraz „Essential Killing” (Grand Prix jury na Festiwalu w Wenecji w 2010, a także nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni i kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej Złote Orły).

W 2018 roku artysta otrzyma Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Wyróżnienie przyznawane przez Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zostanie wręczone 22 września podczas gali finałowej festiwalu.

Jerzy Skolimowski jest także cenionym malarzem. Pierwszą indywidualną wystawę miał ponad 20 lat temu w Turynie. Swoje prace prezentował ponadto m.in. w: Los Angeles, Toronto, Paryżu, Berlinie, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W 2001 roku brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach prezentowane są wielkoformatowe grafiki z różnych okresów twórczości artysty i wybrane obrazy. Wystawa eksponowana będzie do końca sierpnia 2018 roku.

Program wydarzeń jubileuszowych

  • Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły, Suwałki, ul. T. Kościuszki 45

17.00 – Jerzy Skolimowski – malarstwo, wernisaż wystawy i spotkanie z autorem

  • Cinema Lumiere, Suwałki, ul. Dwernickiego 15 (C. H. Plaza)

19.00 – Jerzy Skolimowski – rozmowa

Gościem wieczoru będzie Tomasz Organek muzyk, kompozytor, autor tekstów, wokalista.

Prowadzenie: Artur Cichmiński, krytyk filmowy, Polskie Radio, Wajda School.

  • Cinema Lumiere, Suwałki, ul. Dwernickiego 15 (C. H. Plaza)

20.00 – „Essential Killing” (1’20), projekcja filmu w reżyserii Jerzego Skolimowskiego

Wstęp na imprezę jest bezpłatny, do udziału w wieczorze kinowym obowiązują wejściówki, które można odbierać w kasach Cinema Lumiere Suwałki od 2 lipca 2018 roku.

Organizatorami wydarzenia są Oddział Muzuem Okręgowego w Suwałkach, Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły. Współpraca Cinema Lumiere. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej objął patronat nad wydarzeniem.

Informacja prasowa


09.07.2018