Skorzystaj z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju

Zachęcamy do skorzystania z uruchomionej przez Polski Fundusz Rozwoju Tarczy Finansowej PFR dla Firm i Pracowników. To nowy program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej, skierowany do polskich przedsiębiorstw. 14 maja br. przedstawiciele PFR uczestniczyli w spotkaniu działającego przy PISF zespołu kryzysowego, podczas którego odpowiadali na pytania przedstawicieli branży filmowej.

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

PFR oferuje mikrofirmom oraz małym i średnim firmom subwencje finansowe możliwe do uzyskania za pośrednictwem banków. Natomiast duże firmy będą mogły skorzystać z kilku rodzajów finansowania dostępnego bezpośrednio w Polskim Funduszu Rozwoju.

Wszystkie te rozwiązania mają na celu poprawienie płynności finansowej firm, rekompensatę szkód poniesionych w wyniku pandemii, ochronę miejsc pracy szczególnie w mikrofirmach oraz małych i średnich firmach, a także wsparcie działań sektorów najmocniej dotkniętych skutkami pandemii.

100 mld na wsparcie firm i pracowników

Wartość Tarczy Finansowej to 100 mld zł, co stanowi 4,5 proc. polskiego PKB. Ta kwota została podzielona na trzy obszary finansowania: Tarcza Finansowa dla mikrofirm (do 9 pracowników, bez samozatrudnionych) – 25 mld zł, Tarcza Finansowa dla małych i średnich przedsiębiorstw (do 249 pracowników) – 50 mld zł, Tarcza Finansowa dla dużych firm (powyżej 249 pracowników) – 25 mld zł. Program Tarcza Finansowa PFR jest finansowany i realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Część rządowego programu „Tarcza Antykryzysowa”

Tarcza Finansowa PFR jest częścią rządowego programu „Tarcza Antykryzysowa”, który ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa. To dziesiątki konkretnych rozwiązań dla pracowników, pracodawców, mikro, małych, średnich i dużych firm. Tarcza Antykryzysowa to także pakiet wsparcia oferowany przez spółki z Grupy PFR małym, średnim i dużym firmom, m.in. korzystne kredyty z gwarancjami BGK, dopłaty do kredytów obrotowych, finansowanie leasingu oraz podwyższenie kapitału lub finansowanie w postaci obligacji.

Szczegóły, regulamin programu Tarcza Finansowa PFR dla Firm i Pracowników oraz informacje o bezpłatnych szkoleniach online dostępne są na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

05.05.2020