„Słodki koniec dnia” w kinach

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najnowszy film Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” 10 maja wejdzie na ekrany kin.

„Słodki koniec dnia”

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

Twórcy

Reżyserem „Słodkiego końca dnia” jest Jacek Borcuch. Scenariusz powstał we współpracy Jacka Borcucha z pisarzem Szczepanem Twardochem, autorem książek „Morfina”, „Król” oraz laureatem Nagrody Nike. Jest to jego scenariuszowy debiut. Producentką filmu jest Marta Habior z No Sugar Films. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek, za scenografię Elwira Pluta, za charakteryzację Aleksandra Dutkiewicz i Kacper Rączkowski, za dźwięk Krzysztof Owczarek, za kostiumy Małgorzata Karpiuk. Muzykę do filmu stworzył Daniel Bloom. Obraz zmontował Przemysław Chruścielewski. Producentem wspierającym podczas developmentu była Marta Lewandowska. Koproducentami filmu są TANK, Motion Group i Aeroplan Studios, partnerem DI Factory. 

Na ekranie w roli głównej zobaczymy Krystynę Jandę. Partnerować jej będzie Kasia Smutniak, Lorenzo De Moor i Vincent Riotta.

Dystrybutorem filmu jest Next Film.

10 maja nakładem wydawnictwa Warner Music Polska ukaże się też ścieżka dźwiękowa „Słodkiego końca dnia”.

Nagrody na Sundance i w Krakowie

Premiera filmu odbyła się zimą na festiwalu Sundance w konkursie filmów fabularnych World Cinema. Jury przyznało nagrodę aktorską Krystynie Jandzie. W miniony weekend produkcja zwyciężyła w konkursie polskich filmów fabularnych na 12. Mastercard Off Camera w Krakowie.


06.05.2019