„Słodki koniec dnia” w Konkursie Debiutów Operatorskich na 27. EnergaCamerimage

„Słodki koniec dnia” weźmie udział w Konkursie Debiutów Operatorskich współfinansowanego przez PISF 27. Festiwalu EnergaCamerimage. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Dymek.

Konkurs Debiutów Operatorskich został zainicjowany w roku 2010 jako konsekwencja coraz większego otwarcia na wartych uwagi młodych twórców i kreowane przez nich nowe filmowe zjawiska.

W tym roku w Konkursie Debiutów Operatorskich wśród siedmiu filmów znalazł się nagrodzony na Sundance „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha ze zdjęciami Michała Dymka. Polscy widzowie mogli oglądać obraz w kinach w pierwszej połowie br.

Od czasu „Słodkiego końca dnia” Michał Dymek zrealizował już zdjęcia do kolejnych produkcji, m.in. nagrodzonej na festiwalu Młodzi i Film „Mojej polskiej dziewczyny” Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka (Wielki Jantar i nagroda za zdjęcia) oraz najlepszego debiutu reżyserskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – czyli filmu „Supernova” Bartosza Kruhlika. Ostatni tytuł wejdzie na ekrany polskich kin 22 listopada. 

Wcześniej polski autor zdjęć zrealizował zdjęcia do filmów krótkometrażowych m.in. do nagrodzonych w Cannes „Najpiękniejszych fajerwerków ever” Aleksandry Terpińskiej i nagrodzonej na wielu festiwalach „Adaptacji” Bartosza Kruhlika. Współpracował jako operator kamery m.in. przy filmach „Marek Edelman… i była miłość w getcie”, „Mowa ptaków”, „Fuga” czy „Córki Dancingu”.

Film ze zdjęciami Radosława Ładczuka w Konkursie Debiutów Reżyserskich

W Konkursie Debiutów Reżyserskich znalazł się film Jennifer Kent pt. „The Nightingale” ze zdjęciami polskiego autora zdjęć Radosława Ładczuka. Jest to kolejna współpraca polskiego operatora z australijską reżyserką, wcześniej twórcy pracowali przy filmie „Babadook”.

W zeszłym tygodniu poznaliśmy tytuły polskich filmów, które powalczą w Konkursie Etiud Studenckich.

27. festiwal EnergaCamerimage odbędzie się w dniach 9-16 listopada 2019 roku.


16.10.2019