„Sługi boże”. Rozmowa z twórcami filmu

O filmie „Sługi boże”, który 16 września wchodzi do kin, rozmawiamy z jego twórcami: reżyserem i współscenarzystą Mariuszem Gawrysiem, producentem i współscenarzystą Maciejem Strzemboszem oraz aktorami Bartłomiejem Topą i Julią Kijowską. 

„Sługi boże”

Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski (Bartłomiej Topa). Ku jego niezadowoleniu do sprawy przydzielona zostaje także Ana Wittesch (Julia Kijowska), niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia, by prowadzić inne, tajne dochodzenie. Wkrótce okazuje się, że do miasta przybywa wysłannik watykańskiego banku, dr Kuntz (Krzysztof Stelmaszyk). Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika Watykanu? Zanim zagadka zostanie rozwiązana, komisarz Warski i Ana muszą nauczyć się współpracować i wzajemnie sobie ufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu jest Mariusz Gawryś, który wspólnie z Maciejem Strzemboszem jest także jego współscenarzystą. Zdjęcia zrealizował Mikołaj Łebkowski, za montaż odpowiada Milenia Fiedler. W rolach głównych zobaczymy m.in. Bartłomieja Topę, Julię Kijowską, Małgorzatę Foremniak, Adama Woronowicza, Krzysztofa Stelmaszyka i Henryka Talara. Producentem „Sług bożych” jest firma Prasa i Film, koproducentami są: TVP S.A., Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, WFDiF, Agora S.A. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest firma Next Film.

„Sługi boże” zostały zakwalifikowane w tym roku do Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W 2006 roku Mariusz Gawryś za swój film „Sztuka masażu” otrzymał na festiwalu w Gdyni nagrodę na debiut reżyserski.

„Sługi boże”. Rozmowa z twórcami filmu. Transkrypcja (plik .rtf)

14.09.2016