„Sługi boże” w kinach

16 września na ekrany polskich kin wejdzie film Mariusza Gawrysia „Sługi boże”. Produkcja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kinowa premiera 16 września

Premiera filmu „Sługi boże” odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Widzowie za granicą zobaczą film dzięki Phoenix Productions. Docelowo „Sługi boże” trafią tam do ponad 100 kin.

„Sługi boże”

Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski (Bartłomiej Topa). Ku jego niezadowoleniu do sprawy przydzielona zostaje także Ana Wittesch (Julia Kijowska), niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia, by prowadzić inne, tajne dochodzenie. Wkrótce okazuje się, że do miasta przybywa wysłannik watykańskiego banku, dr Kuntz (Krzysztof Stelmaszyk). Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika Watykanu? Zanim zagadka zostanie rozwiązana, komisarz Warski i Ana muszą nauczyć się współpracować i wzajemnie sobie ufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna.

Film w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

„Sługi boże” zostały zakwalifikowane w tym roku do Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film Mariusza Gawrysia będzie rywalizował o Złote Lwy m.in. z nagrodzonymi na festiwalu w Berlinie „Zjednoczonymi Stanami Miłości” Tomasza Wasilewskiego i wyróżnioną nagrodą aktorską na festiwalu w Locarno „Ostatnią Rodziną” Jana P. Matuszyńskiego. W 2006 roku Mariusz Gawryś za swój film „Sztuka masażu” otrzymał na festiwalu w Gdyni nagrodę na debiut reżyserski.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu jest Mariusz Gawryś, który wspólnie z Maciejem Strzemboszem jest także jego współscenarzystą. Zdjęcia do filmu zrealizował Mikołaj Łebkowski. Za montaż filmu odpowiada Milenia Fiedler. W rolach głównych zobaczymy m.in. Bartłomieja Topę, Julię Kijowską, Małgorzatę Foremniak, Adama Woronowicza, Krzysztofa Stelmaszyka i Henryka Talara. Producentem „Sług bożych” jest firma Prasa i Film, koproducentami są: TVP S.A., Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, WFDiF, Agora S.A. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest firma Next Film.

Informacje dodatkowe

Zdjęcia rozpoczęły się 26 września 2015 r. i były realizowane w Warszawie oraz we Wrocławiu. Dystrybucją międzynarodową zainteresowana jest firma EastWest Distribution z Wiednia. Dodatkowo firma Prasa i Film wyprodukuje 3 odcinki serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Od 25 sierpnia w księgarniach dostępna jest również książka „Sługi boże” autorstwa Adam Formana.

Źródło informacji: www.prasaifilm.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=64&Itemid=143&lang=pl

05.09.2016