Smok Smoków 2016 dla Marcela Łozińskiego

Marcel Łoziński zostanie uhonorowany przez Krakowski Festiwal Filmowy tytułem Smoka Smoków za całokształt twórczości.

Wierność filmowi dokumentalnemu 

„Rada Programowa postanowiła przyznać tegorocznego Smoka Smoków Marcelowi Łozińskiemu za absolutną wierność filmowi dokumentalnemu, a w ramach tej wierności – za poszerzenie jego możliwości wyrazowych. Najpierw, przez wiele lat poszerzenie to dotyczyło badania, środkami kina dokumentalnego, stanu świadomości społeczeństwa poddawanego ustrojowej opresji. Potem, począwszy od lat 90. – zadawania przez dokumentalistę pytań ostatecznych, o strach, przemijanie, związki z najbliższymi, i zarazem o uprawnienia do ich zadawania” – tłumaczy nominację prof. Tadeusz Lubelski.

Nagroda Smok Smoków

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 19, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

Marcel Łoziński

Marcel Łoziński, reżyser, dokumentalista, pedagog urodzony w 1940 w Paryżu. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Nominowany do Oscara w roku 1994 za film „89 mm od Europy”. Laureat nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w roku 2009 za film „Poste Restante”. Zdobywca „Paszportu Polityki” za całokształt twórczości. Wielokrotnie nagradzany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także na festiwalach w San Francisco, Lipsku, Berlinie, Tokio, Sydney, Montrealu, Oberhausen, Nyon i wielu innych na całym świecie. Laureat licznych nagród m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Wolności im. Andrzeja Wajdy, Światowej Nagrody Filmowej Niezależnych „Grand Off”, Nagrody Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ubiegłym roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Prowadzi program DOK PRO w Szkole Wajdy.

Nagroda Smoka Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego ma dla Marcela Łozińskiego szczególne znaczenie: „Festiwal Krakowski był dla mnie zawsze miejscem magicznym. Stałym i najważniejszym. Stał się on naszym najsurowszym, a jednocześnie najmądrzejszym recenzentem – baliśmy się go, ale mieliśmy do niego największe zaufanie. W zamierzchłych czasach PRL-u było to jedyne miejsce, w którym mogliśmy skonfrontować nasze filmy z publicznością. Potem nasze filmy, uznane przez władze za „szkalujące system”, szły na półki.

Bywałem na Festiwalu w różnych rolach: uczestnika z filmem, Jurora, wręczałem Smoka Smoków mojemu przyjacielowi Bohdanowi Kosińskiemu i mojemu wykładowcy w Łodzi Kazimierzowi Karabaszowi. Wygłaszałem laudacje pamięci Wojtka Wiszniewskiego w 1981 r. Najpiękniejszy był dla mnie rok 1976. Rok, w którym zwyciężyła nasza grupa: Tomek Zygadło z „Mikrofonem dla wszystkich”, Zbyszek Rybczyński – „Nowa książka”, Bohdan Kosiński ze „Szkicem etnograficznym”, Andrzej Zajączkowski – „Temperatura wrzenia”, Daniel Szczechura – „Gorejące palce”, Andrzej Brzozowski z „Poboczem”, Piotr Szulkin za „Dziewce z ciortem”, Jacek Petrycki za zdjęcia do trzech nagrodzonych filmów i ja za „Zderzenie czołowe”. W tamtych czasach, zważywszy na wymowę tych filmów, to naprawdę było odważne Jury, z Krzysztofem Kieślowskim, bynajmniej nie przewodniczącym. Wiele było potem wspaniałych momentów w Krakowie, ale ten nasz zbiorowy sukces w PRL-u był dla nas najważniejszy”.

Wręczenie nagrody 31 maja 2016

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 31 maja 2016 r. podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Widzowie festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z obszernym wyborem twórczości laureata oraz wziąć udział w jego Master Class.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca 2016 roku.

Informacja o nagrodzie na oficjalnej stronie festiwalu: www.krakowfilmfestival.pl/pl/festiwal/smok_smokow

Informacja prasowa

02.02.2016