Smok Smoków dla Piotra Kamlera

Piotr Kamler

Piotr Kamler odbiera Smoka Smoków z rąk prof. Tadeusza Lubelskiego. Fot. Marcin Kułakowski, PISF


Drugiego dnia  51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w kinie Kijów.Centrum odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Specjalnej Smok Smoków Piotrowi Kamlerowi – wybitnemu twórcy filmów animowanych.

Na początku uroczystości dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat przypomniał historię nagrody: – Od parunastu lat przyznajemy nagrodę Smok Smoków twórcom, którzy wnieśli największy wkład w światowe kino animowane i dokumentalne. W tym roku mamy zaszczyt wręczyć ją wybitnemu twórcy animacji – Piotrowi Kamlerowi – mówił Krzysztof Gierat.

Przed wręczeniem statuetki zaprojektowanej przez Bronisława Chromego, festiwalowa publiczność wysłuchała prezentacji twórczości laureata, którą przedstawił prof. Tadeusz Lubelski – przewodniczący Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. – Piotr Kamler jest artystą grafikiem wypowiadającym się środkami filmu animowanego. Dzieli się z nami swoją wyobraźnią plastyczną, graficzną, figurami abstrakcyjnymi, dziwnymi postaciami. (…)To są często filmy wynikłe z pytań filozoficznych, niż z chęci opowiedzenia fabuły. Zazwyczaj spajającym je tematem jest czas. To różni znacznie twórczość Piotra Kamlera od tzw. szkoły polskiej animacji, bo dużo w niej niejednoznaczności, niedopowiedzenia. Jego filmy są  też często ironiczne i żartobliwe. Myślę, że w tym połączeniu mieści się niepowtarzalny wkład do światowego filmu animowanego. – mówił Tadeusz Lubelski.

Nagroda Smok Smoków jest przyznawana przez organizatorów Krakowskiego Festiwalu Filmowego  wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych od 1998 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Jan Svankmajer i Jonas Mekas.

 

Piotr Kamler zadebiutował w 1959 roku amatorskim filmem animowanym „Miasto”. W tym samym roku otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża. Tam zaczął realizować filmy animowane zaliczane do nurtu abstrakcyjnego i narracyjnego. Jest autorem kilkunastu filmów, z których prawie wszystkie zrealizował we Francji.

 

Głównym motywem animacji Kamlera jest upływ czasu, ale także samotność, alienacja, poczucie znalezienia się w sytuacji bez wyjścia. Filmy tegorocznego laureata Smoka Smoków posiadają wiele elementów science-fiction. Ważną rolę w tych dziełach odgrywa muzyka, którą napisali kompozytorzy reprezentujący elitę francuskiej muzyki współczesnej: Bernard Parmegiani, François Bayle, Robert Cohen Solal, Luc Ferrari.

 

Piotr Kamler zdobył liczne nagrody m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (1975) dla najlepszego filmu animowanego 30-lecia za „Krok”. Nagrodę główną „Srebrnego Smoka” w Krakowie otrzymał trzykrotnie: za „Zieloną planetę” (1966), „Dziurę” (1966) i „Zapasowe serce” (1973).

Po ceremonii wręczenia nagrody odbył się pokaz filmów reżysera. Publiczność zgromadzona w kinie Kijów obejrzała pięć animacji: „Zieloną planetę”, „Dziurę”, „Zapasowe serce”, „Chronopolis” a także najnowszy film „ continu- discontinu 2010”, który został zrealizowany w Polsce w 2011 roku.

Retrospektywie filmów reżysera  towarzyszy  wystawa  jego rzeźb „Czy czas istnieje? Utwory filmowe i przestrzenne”, na którą składa się 30 obiektów  nazwanych przez autora „utworami przestrzennymi” i dwa wykonane  komputerowo filmy animowane. Wystawę można oglądać  w Instytucie Francuskim w Krakowie.

24.05.2011