"Smolarze" nagrodzeni w Meksyku

Dokument „Smolarze” w reżyserii Piotra Złotorowicza zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Dokumentalny Film Krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Expresión en Corto” w Guanajuato w Meksyku.

 

W sekcji krótkometrażowych dokumentów o główną nagrodę walczył również inny polski film – „Wycieczka” w reżyserii Bartosza Kruhlika. Publicznośc festiwalowa obejrzała także dwie polskie krótkometrażowe animacje: „Danny Boy” Marka Skrobeckiego i „Rytuał” Zbigniewa Czapli.

 

„Smolarze” to opowieść o ludziach, którzy wybrali proste życie. Marek i Janina każdego lata pracują w Bieszczadach jako wypalacze węgla drzewnego. Daleko od cywilizacji w środku gór żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę.

 

Festiwal „Expresión en Corto”, który odbywa się od 1997 roku, jest jednym z największych festiwali filmowych w Meksyku. Co roku organiztaorzy przygotowują boagty program projekcji, który obejmuje ponad 400 wyselekcjonowanych krótko i pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z całego świata. W czasie imprezy odbywają się także warsztaty filmowe, konferencje i spotkania z twórcami.

 

Film „Smolarze” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.guanajuatofilmfestival.com.

 

Informacja prasowa

02.08.2011