"Smolarze" nagrodzeni na Sycylii

Etiuda „Smolarze” w reżyserii Piotra Złotorowicza zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego, na zakończonym 28 maja festiwalu filmowym Efebocorto w Castelvetrano na Sycylii.

 

W uzasadnieniu jury w składzie Salvatore Cusimano, Cosuelo Lupo, Irma Vecchio czytamy: – Zwyczajny dzień, pełen trudu, pracy, małych gestów staje się poezją jeśli wychwyci się głębię nawet najskromniejszej egzystencji. Dzięki uważnej, ale dyskretnej reżyserii, która nie ingeruje w bieg wydarzeń pozostawiając go w zupełności prawdziwym bohaterom, wszystkie żywe istoty pozostają w harmonii z naturą i ze sobą nawzajem.

 

„Smolarze” to etiuda dokumentalna zrealizowana w PWSTviT w Łodzi, która opowiada historię Marka i Janiny pracujących każdego lata w Bieszczadach jako wypalacze węgla drzewnego. Daleko od cywilizacji w środku gór żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę. Towarzyszymy bohaterom od świtu do zmierzchu, obserwujemy niespieszne przemijanie czasu. Całość składa się w opowieść o ludziach, którzy wybrali proste życie.

 

Film do tej pory został nagrodzony na festiwalach filmowych w Paryżu, Waszyngtonie, Zagrzebiu, Nowym Meksyku, Dijon, Sankt Petersburgu i Parnu.

 

Festiwal Filmowy Efebocorto odbywa się już od siedmiu lat i jest skierowany do studentów szkół filmowych z całego świata. Celem imprezy jest skonfrontowanie języka filmowego i obrazów zrealizowanych przez młodych filmowców pochodzących z różnych kręgów kulturowych.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.efebocorto.eu.

01.06.2011