Światowa premiera „Śniegu już nigdy nie będzie”

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 7 września br. odbyła się światowa premiera filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie”, który uczestniczy w Konkursie Głównym. Na czerwonym dywanie, obok reżyserskiego duetu, pojawili się aktorzy, producenci oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Współfinansowany przez PISF film to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

W uroczystym pokazie uczestniczyli m.in. producenci filmu Mariusz Włodarski i Agnieszka Wasiak oraz odtwórcy głównych ról: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Weronika Rosati, Katarzyna Figura oraz Andrzej Chyra.

Obraz duetu Szumowska-Englert powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz. W obsadzie znaleźli się: Alec Utgoff oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot. Za zdjęcia do filmu odpowiada Michał Englert, za montaż: Jarosław Kamiński i Agata Cierniak, za dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra. Kierownictwo produkcji sprawowali: Dagmara Bagnecka i Stefaan Schieder. Scenografię przygotowała Jagna Janicka, kostiumy – Katarzyna Lewińska, charakteryzację – Waldemar Pokromski. Producentami są: Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski z Lava Films, Viola Fügen i Michael Weber z Match Factory Productions, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, a koproducentami: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Kino Świat, DI-Factory, Bayerischer Rundfunk we współpracy z Arte. Projekt, obok Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jest współfinansowany przez Film – und Medienstiftung NRW, Deutscher Filmförferfonds, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-niemiecki fundusz filmowy, Cinecopro Award, a także Amsterdam Post Lab. Agentem sprzedaży jest The Match Factory, a za dystrybucję w Polsce odpowiada Kino Świat.

View this post on Instagram

Girl’s power

A post shared by Małgorzata Szumowska (@szumowska.m) on

Fabuła filmu

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

O twórcach

Małgorzata Szumowska ma na swoim koncie szereg zagranicznych nagród. Jej filmy „W imię…”, „Body/Ciało” oraz „Twarz” były nagradzane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Reżyserka otrzymała również Europejską Nagrodę Filmową w kategorii „Nagroda Publiczności – najlepszy film europejski” za „Body/Ciało”. Michał Englert jako operator został wyróżniony m.in. na festiwalu Sundance, gdzie otrzymał nagrodę na za najlepsze zdjęcia za film „Nieulotne”.

08.09.2020