„Sole” – polska koprodukcja w konkursie Orizzonti

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej włosko-polska koprodukcja „Sole” znalazła się w konkursie Orizzonti na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Polską koproducentką filmu jest Agnieszka Wasiak z Lava Films.

„Sole” to pełnometrażowy debiut fabularny włoskiego reżysera Carlo Sironiego. Po stronie włoskiej producentem filmu jest Kino produzioni. Polska koprodukcja znalazła się w konkursie Orizzonti razem z osiemnastoma innymi tytułami.

„Sole”

Lena jest w siódmym miesiącu ciąży i jest zdecydowana sprzedać dziecko, które nosi w brzuchu. Ermanno zgadza się udawać ojca dziecka. Fabio, jego wujek kupi od nich dziecko, którego ze swoją żoną Bianką nie mogą mieć. Fałszywa adopcja między krewnymi to luka umożliwiająca ominięcie prawa, we Włoszech bycie surogatką jest zabronione. To świat, gdzie pieniądz jest jedynym rodzajem wartości, jedyną rzeczą, która ma znaczenie. Ermanno i Lena to dwoje nieznajomych, którym przyszło udawać na zewnątrz parę i żyć wspólnie do rozwiązania. Przyzwyczajeni myśleć tylko o sobie, nieustannie walczą. Jednak, żyjąc obok siebie, zaczynają stawać się tymi, których tylko udawali.

Polskie akcenty w filmie

Poza polską koproducentką, w produkcję byli zaangażowani także inni polscy twórcy. Główną rolę w filmie zagrała Sandra Drzymalska. Autorką muzyki do filmu jest Teoniki Rożynek, a za dźwięk odpowiada Michał Fojcik.

Polskie koprodukcje mniejszościowe doceniane w Wenecji

Warto dodać, że w zeszłym roku w sekcji Orizzonti nagrodzono inną polską koprodukcję współfinansowaną przez PISF. „Rzeka”, której koproducentem jest firma Madants, otrzymała w Wenecji nagrodą dla najlepszego reżysera – Emira Baizagina. Nagrodę odebrała wtedy Agnieszka Puciło.

Nowe filmy Jana Komasy i Romana Polańskiego w Wenecji

W tym roku w konkursie Giornate degli Autori odbędzie się światowa premiera współfinansowanego przez PISF nowego filmu Jana Komasy pt. „Boże Ciało”. Z kolei w konkursie głównym pokazany zostanie film Romana Polańskiego pt. „Oficer i szpieg” („J’accuse”). Autorem zdjęć do filmu jest polski operator Paweł Edelman, który od wielu lat współpracuje z Romanem Polańskim.

Opis filmu „Sole” pochodzi ze strony polskiego producenta.

Pełna lista filmów zakwalifikowanym do konkursu Orizzonti dostępna jest tutaj.


26.07.2019