Solidarity of Arts 2010

W Gdańsku trwa festiwal Solidarity of Arts 2010. Już po raz drugi z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego instytucje kultury podległe Urzędowi Marszałkowskiemu, a także Urząd Miasta Gdańska i Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają wybitnych światowych i polskich artystów do wspólnej pracy i dzielenia się jej efektami w miejscu szczególnym dla Polski i Europy.

 

Idea tego łączącego różne dziedziny sztuki festiwalu wyrasta z wolnościowych tradycji Gdańska i Pomorza. Ubiegłoroczna edycja festiwalu odbywała się kontekście historycznych rocznic: 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. W tym roku w programie Solidarity of Arts znajdują się elementy nawiązujące do 30-lecia powstania Solidarności oraz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

Dobór wykonawców i lokalizacji gwarantuje spełnienie dwóch ważnych założeń imprezy: promocję wybitnych artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem oraz wyjście z prezentowanymi produkcjami w przestrzeń miejską.
W programie są m.in. symfonie napisane specjalnie na festiwal z okazji rocznicy powstania Solidarności oraz przedstawienia teatralne nawiązujące do wydarzeń z najnowszej historii Polski.

21 sierpnia na Targu Węglowym w Gdańsku zaprezentowane zostanie główne wydarzenie Solidarity of Arts 2010: widowisko jazzowe „Przestrzeń wolności. Możdżer+”, w którym obok Leszka Możdżera będzie można obejrzeć i usłyszeć wybitnych muzyków jazzowych z całego świata. Wcześniej, niektórzy z nich poprowadzili także autorskie warsztaty gry na swoich instrumentach.

 

Przez 10 dni, od 20 do 30 sierpnia, na specjalnym telebimie ustawionym przy Dworze Artusa można oglądać wybór cyfrowo zrekonstruowanych, archiwalnych materiałów filmowych z okresu powstania i początków działalności Solidarności. Niektóre z nich zostaną pokazane po raz pierwszy.

 

Festiwal potrwa do 8 września.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.solidarityofarts.pl.

20.08.2010