„Spacerownik. Warszawa w filmie”

Wychodzi pierwszy kompleksowy przewodnik po filmowej stolicy – „Spacerownik. Warszawa w filmie”. Jej autorem jest varsavianista – Jerzy S. Majewski. Wydawcami książki są Agora oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Warszawa w filmie

Do księgarń właśnie wchodzi najnowszy „Spacerownik”. Tym razem pod lupę została wzięta filmowa Warszawa. Autorem książki jest Jerzy S. Majewski, ceniony varsavianista. Jest to pierwsza tak kompleksowa publikacja zawierająca informacje zarówno o filmach fabularnych, także krótkometrażowych, dokumentalnych jak i o serialach.  

Z filmowego spacerownika dowiemy się, gdzie kręcono najstarsze warszawskie produkcje, jak na przykład „Antoś pierwszy raz w Warszawie” z 1908 roku, „Mocny człowiek” Henryka Szaro czy słynne „Zakazane piosenki” z Danutą Szaflarską i Aliną Janowską.  Pojawiają się w nim także klasyki, jak „Kanał” i „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Eroica” Andrzeja Munka, „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, „Europa, Europa” Agnieszki Holland, „Kiler” Juliusza Machulskiego czy „Pianista” Romana Polańskiego.

W filmie nie zabrakło również dużych koprodukcji międzynarodowych, do których zdjęcia realizowano w Warszawie (duńska „Modelka” Madsa Matthiesena, bollywoodzki „Kick”, brytyjsko-amerykańscy „Szpiedzy w Warszawie”) czy najnowszych polskich produkcji („Baby Bump” Kuby Czekaja, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, „Planeta singli” Mitji Okorna, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Miasto 44” Jana Komasy czy „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej.

Wydawcą publikacji „Spacerownik. Warszawa w filmie” jest Agora, a współwydawcą Mazovia Warsaw Film Commission zajmująca się międzynarodową promocją filmowej Warszawy i Mazowsza wśród zagranicznych producentów oraz organizacją produkcji w regionie.

Spacer z autorem

Specjalną atrakcją związaną z wydaniem „Spacerownika…” jest niedzielny (26 czerwca) spacer z Jerzym S. Majewskim, który rozpocznie się o godz.12:00 na Placu Zbawiciela. Przed wydarzeniem będzie można kupić publikację w promocyjnej cenie.

Informacja prasowa

23.06.2016