Spektrum – nowy festiwal filmowy w Świdnicy

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami – to czeka publiczność Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwsza edycja nowego wydarzenia na filmowej mapie Polski odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku, a jej motywem przewodnim będzie znaczenie obrazu w procesie tworzenia filmu fabularnego. Kolejne odsłony dedykowane będą innym elementom produkcji filmowej.

Atrakcje festiwalu Spektrum

Spektrum będzie dla widzów okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji. W programie Świdnickiego Festiwalu Filmowego znajdzie się 10 najciekawszych filmów sezonu 2015/2016 – pełnometrażowych fabuł wybranych przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej podczas europejskich imprez filmowych oraz znajdujących się w ofercie polskich dystrybutorów.

W programie m.in.: „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, „Baby Bump” Kuby Czekaja, „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, „Syn Szawła” László Nemesa czy „Mustang” Deniz Gamze Ergüven.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Małgorzata Zajączkowska, Roman Gutek, Kuba Czekaj czy Marcin Bortkiewicz. Festiwal rozpocznie się koncertem projektu Kojro/Siwak.

Warsztaty

Podczas Spektrum odbędą się bezpłatne warsztaty operatorskie dla młodzieży w wieku 16-19 lat. Warsztaty będą składały się z dwóch części. W pierwszej zostanie omówiona krótka historia cyfrowych „lustrzanek filmowych”. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami wykonywania ujęć filmowych. Dowiedzą się, jak najlepiej wykorzystać właściwości matrycy aparatu fotograficznego, aby wykonywane ujęcie filmowe miało odpowiednią głębię ostrości. W trakcie zajęć uczestnicy nakręcą wywiady na ustalony wcześniej temat i sfilmują je aparatem fotograficznym. Druga część warsztatów poświęcona będzie bezzałogowym statkom powietrznym (dronom). Omówione będą zastosowania dronów w służbach publicznych na przykładzie modelu dostępnego na zajęciach. Uczestnicy poznają budowę quadrocoptera i jego możliwości. Na koniec przy sprzyjającej aurze odbędzie się lot modelu, który przy zachowaniu bezpiecznej wysokości dla tego obszaru wykona zdjęcia filmowe okolicy. Lot będzie również filmowany przez uczestników. Po powrocie zostanie zmontowany film z udziałem uczestników. Zapisy na: https://wrocff.typeform.com/to/Qm4u7K

Warsztaty krytyki filmowej i twórczego pisania odbędą się 12 i 14 listopada. Uczestnicy poznają podstawy warsztatu krytyka filmowego, dowiedzą się, czym się różni krytyk od filmoznawcy i dziennikarza, a także napiszą recenzję  filmową, która zostanie przeanalizowana podczas drugiej części zajęć.

Bilety

Bilety na festiwal są dostępne od 30 października w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy ul. Wewnętrzna 2 (wejście od strony Rynku). Bilet pojedynczy kosztuje 5 złotych, karnet 25 złotych (w sprzedaży do 12.11 lub do wyczerpania puli). Na spotkania po filmach obowiązuje wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Organizatorami Spektrum są Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Więcej informacji na stronie www.SPEKTRUMfestiwal.pl oraz profilu Spektrum.

Na podstawie informacji prasowej

05.11.2015