"Śpiewający obrusik" w kinach

Unikalny projekt Szkoły Filmowej w Łodzi, pierwszy w historii szkolnictwa artystycznego dyplom studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego będący pełnometrażowym filmem fabularnym 5 lutego wchodzi do kin.

„Śpiewający obrusik”

to cztery niezależne nowele filmowe, w których mieści się i czarno-biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości, i neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki, i bolesna opowieść o młodym małżeństwie i ich córeczce, którzy mimo próby wzięcia odpowiedzialności za swoje życie z trudem wytrzymują presję rzeczywistości, jednak dramatyczny epizod przywraca im siłę, i wreszcie wyrafinowana, ale zanurzona równocześnie w popkulturze, wizyjna, poetycka adaptacja baśni greckiej. Tym, co nadaje filmowym historiom wspólną emocjonalną temperaturę, jest nadzieja na przebudzenie i wiara w miłość, która pozwala przetrwać  najbardziej drastyczne życiowe epizody. Te cztery części spięte fragmentami dokumentalnymi z castingu oraz frenetycznym, surrealnym w kontekście całości tanecznym finałem, inspirowanym kinem bollywoodzkim, tworzą oryginalną wypowiedź filmową. 

„Śpiewający obrusik”. Rozmowa z twórcami filmu. Transkrypcja (plik .rtf)

Od 5 lutego w kinach

„Śpiewający obrusik” powstał z inicjatywy studentów. Jego reżyserem oraz autorem scenariusza jest Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, Mariusz Grzegorzek. Film wyprodukowała Uczelnia, natomiast jego dystrybucją zajmuje się, działające przy Szkole, Studio Filmowe INDEKS.

Studenci występujący w filmie to: Adrian Budakow, Mikołaj Chroboczek, Marta Herman, Sebastian Jasnoch, Michał Jóźwik, Alicja Juszkiewicz, Miłosz Karbownik, Karolina Krawczyńska, Damian Kret, Sylwia Madejska, Marcin Miodek, Maciej Miszczak, Anna Mrozowska, Paulina Nadel, Grzegorz Otrębski, Mateusz Rzeźniczak, Maria Szafirska, Anita Tomczak, Kaja Walden, Jędrzej Wielecki oraz Barbara Wypych.

„Śpiewający obrusik” został nagrodzony na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie zdobył Złotego Pazura – Nagrodę Główną w Konkursie Inne Spojrzenie.
04.02.2016