"Sponsoring" w kinach

17 lutego na ekranach polskich kin pojawi się najnowszy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring” („Elles”). Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Fabuła

„Sponsoring” opowiada historię Anny (Juliette Binoche), dziennikarki piszącej artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie dziewczyny – Charlotte (Anaïs Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Scenariusz napisany przez Małgorzatę Szumowską oraz duńską scenarzystkę Tine Byrckel, został wyróżniony na festiwalu w Cannes w 2009 roku.

 

Międzynarodowa koprodukcja

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorek, wystąpili m.in. Krystyna Janda i Andrzej Chyra. Autorem zdjęć zrealizowanych w Paryżu i Kolonii jest Michał Englert, muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn. „Sponsoring” to międzynarodowa koprodukcja, w którą zaangażowane były Zentropa International Poland, Zentropa International Koln, francuska firma Slot Machine oraz Canal+.

Toronto i Berlinale

Film miał swoją światową premię podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Na tegorocznym Berlinale (9-19 lutego) „Sponsoring” otworzy sekcję Panorama razem z najnowszym filmem Tonego Gatlifa, „Indignados”. W ubiegłym roku w tej sekcji prezentowany był inny polski obraz – „Sala Samobójców” Jana Komasy.

 

Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. „Sponsoring” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

19.01.2012

Galerie zdjęć