Spot promujący polską kinematografię na Siggraph Asia 2010

Spot promujący polską kinematografię, który od 28 maja obecny jest w kinach, telewizji oraz Internecie, zakwalifikował się na Computer Animation Festival, będący częścią konferencji Siggraph Asia 2010 w Seulu. Na festiwalu pokazane zostaną najbardziej niezwykłe i wyjątkowe prace z dziedziny efektów specjalnych oraz animacji komputerowej na świecie.

 

Klip, w którym występuje plejada polskich aktorów, wyreżyserował Paweł Borowski. Za kamerą stanął Arkadiusz Tomiak. Prodcentem wykonawczym był Opus Film. Postprodukcja i efekty specjalne to dzieło Platige Image. W Seulu zostaną pokazane także cztery inne animacje PI.

 

##VIDEO:33##

 

– Ten film to kompletny absurd, połączenie lądowania w Normandii z historią w stylu groteski. Wszystkie wątki odwołują się do filmów współfinansowanych przez PISF. – mówił o spocie Paweł Borowski. – Bo widać zdecydowany postęp od czasu powstania Instytutu. Mamy coraz więcej zróżnicowanych polskich produkcji.

 

W tej mini-superprodukcji widzimy też statystów i efekty specjalne: wybuchy, bombardowania, strzały… Gra czołówka polskich aktorów: Robert Więckiewicz, Magdalena Boczarska, Małgorzata Buczkowska, Arkadiusz Jakubik, Tamara Arciuch, Tomasz Karolak, Mateusz Damięcki,  Maciej Stuhr, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Jacek Braciak, Przemysław Bluszcz, Piotr Adamczyk, Krzysztof Stroiński, Lesław Żurek, Daniel Olbrychski i Olgierd Łukaszewicz. Wystąpili też reżyserzy: Kasia Adamik, Małgorzata Szumowska, Xawery Żuławski, Sławomir Fabicki, Tomasz Bagiński i Robert Gliński.

 

Wszyscy twórcy zrezygnowali ze swoich gaż. W ten sposób Polski Instytut Sztuki Filmowej, wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz twórcami i aktorami dziękują wszystkim firmom i instytucjom, które składają się na budżet polskiej kinematografii. Z ich wsparciem polskie kino może nieustannie się rozwijać i zmieniać.

 

Najtrudniejsze do zrealizowania były sceny batalistyczne, kręcone od świtu do zmierzchu na poligonie wojskowym w okolicach Bemowa. Powstawały plenerowe zdjęcia z udziałem ponad 20 znanych aktorów, reżyserów, nietypowych rekwizytów, a nawet czołgu.

 

##VIDEO:34##

 

Siggraph to jedno z największych wydarzeń branży grafiki komputerowej i technik interaktywnych na świecie. Jego azjatycka edycja odbędzie się w dniach 15-18 grudnia 2010 w Seulu.

 

15.09.2010