Spotkanie z Jonasem Mekasem w Krakowie

1 czerwca o godz. 12:00 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) odbędzie się konferencja prasowa z udziałem tegorocznego laureata Nagrody Smok Smoków, twórcy filmowego Jonasa Mekasa. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Pitrus (UJ), znawca kina amerykańskiego.

 

Nagroda Smok Smoków to wyróżnienie przyznawane przez Krakowski Festiwal Filmowy od 1998 roku wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych. Do tej pory laureatami tej nagrody byli m.in. Jan Švankmajer, Werner Herzog czy Kazimierz Karabasz.

 

Jonas Mekas, prekursor i przedstawiciel amerykańskiej awangardy filmowej swoje filmy realizuje od lat 50-tych, a bohaterami jego video-dzienników, dokumentów i filmów eksperymentalnych byli m.in. Andy Warhol, John Lennon, grupa artystyczna „Fluxus”, czy Jackie Kennedy.

 

Reżyser otrzyma Nagrodę Smok Smoków w uznaniu za wkład w światowe kino. Artysta przyjął zaproszenie organizatorów i przyjedzie do Polski już za niecałe 3 tygodnie, by odebrać nagrodę podczas jubileuszowego wydania 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to jego pierwsza wizyta w Krakowie.

 

Uroczyste wręczenie Nagrody Smok Smoków Jonasowi Mekasowi będzie miało miejsce 1 czerwca w kinie Kijów.Centrum. Po ceremonii odbędzie się pokaz filmów laureata.

 

W ciągu festiwalowego tygodnia będą miały miejsce kolejne odsłony retrospektywy filmów Mekasa oraz jego spotkania z publicznością.

 

Informacja prasowa

13.05.2010