Spotkanie z nominowanymi do nagrody im. Z. Cybulskiego 2016

2 marca 2017 w Warszawie odbyło się spotkanie z aktorami nominowanymi do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2016.  

Nominowani

W tym roku nominowani do nagrody zostali: Julia Kijowska za rolę w filmie „Zjednoczone Stany Miłości”, Marta Nieradkiewicz za role w filmach „Kamper” i „Zjednoczone Stany Miłości”, Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina”, Filip Pławiak za rolę w filmie „Czerwony Pająk”, Piotr Żurawski za rolę w filmie „Kamper”.

Artyści artystom

O misji nagrody i specjalnej inicjatywie kapituły opowiedział Jacek Cegiełka, reprezentujący organizującą wydarzenie Fundację „Kino”: „Ideą tej nagrody jest wskazanie artystów, którzy wybijają się wybitną indywidualnością – tych, których zapamiętujemy na ekranie i liczymy, że pokażą jeszcze więcej”.

Laureatów wybierają między innymi aktorzy: Zbyszek Zamachowski, Maja Komorowska, Krystyna Janda i reżyserzy m.in.: Jacek Bromski czy Krzysztof Zanussi.

Młode pokolenie w filmie

„Jest coś bardzo ciekawego w tym, że spotykamy po drugiej stronie kamery swoich rówieśników i to wszystko czego nauczyliśmy się od swoich mistrzów możemy wypróbować z nimi. Z kolegami, z którymi z podobnej perspektywy obserwujemy  świat i chcemy go opowiadać. Tak się właśnie wydarzyło przy współpracy z Tomkiem Wasilewskim” – mówiła Julia Kijowska nominowana za rolę w filmie „Zjednoczone Stany Miłości”.

Życie aktora – nie zawsze kolorowe

Aktorzy nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego opowiadali o kulisach życia aktorskiego, o castingach i trudnościach związanych z tym, by wytrwać w nurcie kina autorskiego. Filip Pławiak, który debiutował w filmie Jacka Bromskiego „Bilet na księżyc”, zauważył, że w jego przypadku, reżyser sam zwrócił się do niego i zaproponował mu rolę. Z kolei Marta Nieradkiewicz stwierdziła, że castingi to część tej pracy, która rzeczywiście nie sprawia przyjemności, ale trzeba się tego nauczyć i przyjąć tę formę.

Wspólne głosy

Aktorzy zgodnie stwierdzili, że mimo tego, iż praca aktora jest bardzo ciężka i często związana z niepewnościami – nie sposób z niej zrezygnować. Młodzi aktorzy mówili też o podobieństwach i różnicach pracy aktora w teatrze i na planie filmowym.

Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 12 kwietnia w warszawskim kinie Elektronik. Zdobywca Nagrody otrzyma statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną.

Podczas uroczystości wręczona zostanie również Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2015/2016.

Więcej informacji: www.nagrodacybulskiego.pl.

Jessica Zalewska  

03.03.2017