„Sprawiedliwy” w kinach

Scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent m.in. filmu „Jasminum” debiutuje w roli reżysera filmu opartego na motywach jego rodzinnej historii. „Sprawiedliwy” to oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymaga największego bohaterstwa.

Niezwykła historia zwykłego bohaterstwa

Hanna przyjeżdża do Polski, by odbyć podróż śladami swej przeszłości. Wyjechała stąd jako dziewczynka ocalona z wojennej zawieruchy, a wraca jako piękna, silna kobieta. Pamięta ludzi, którzy jej pomogli i miejsca, w których przeżyła dramatyczne dzieciństwo. Nie potrafi jednak pogodzić się z przeszłością. Ta podróż będzie dla niej powrotem do najtrudniejszych, ale i najważniejszych dni jej życia. Do prawdy o ludziach, którzy zaryzykowali wszystkim, by pomóc ukryć ją przed złem tego świata. I do Pajtka, miejscowego dziwaka, który stał się jej najbliższym przyjacielem. On potrafił odnaleźć radość w najgorszych chwilach i sprawić, że mała samotna dziewczynka, czuła się bezpieczna i kochana. Spotkanie z nim po latach, może być dla Hanny nowym początkiem.

Twórcy filmu

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Michał Szczerbic – scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent m.in. filmu „Jasminum”. Za zdjęcia odpowiada Jacek Petrycki, za scenografię Jagna Janicka, za montaż Joanna Brühl. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W filmie występują m.in.: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Katarzyna Dąbrowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz, Maja Komorowska. Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

Nagroda w Koszalinie

W 2015 r. na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za rolę w filmie „Sprawiedliwy” Katarzyna Dąbrowska otrzymała nagrodę „Jantar 2015” za odkrycie aktorskie.

Ekran Historii

Film będzie również pokazany podczas przeglądu polskich filmów historycznych z lat 2005-2015 w kinie Kultura. Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Polacy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

(Fragment tekstu „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

W 1963 r. izraelski parlament podjął decyzję o honorowaniu osób bezinteresownie ratujących Żydów podczas Zagłady tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dotychczas uhonorowano prawie 25 tysięcy osób z 47 krajów. Jedna czwarta z nich – około 6500 osób – to Polacy.

Faktyczna liczba osób, które w okupowanej Polsce niosły pomoc Żydom, jest jednak trudna do ustalenia ze względu na brak odpowiednich źródeł, świadków wydarzeń i samych uczestników. Wielu z tych, którzy otrzymali pomoc, nie przeżyło wojny, toteż nie mogli opowiedzieć swoich historii. Szacunki historyków dotyczące ratujących wahają się pomiędzy 200 a 400 tysiącami osób ratujących aktywnie – indywidualnie lub w sposób zorganizowany, bezinteresownie lub za opłatą.

Od 2007 r. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prowadzi projekt „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” poświęcony tym, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady. W ramach projektu historie pomocy są dokumentowane i popularyzowane. Wypowiedzi Sprawiedliwych i ocalałych, ich portrety oraz opisy historii publikowane są na stronie www.sprawiedliwi.org.pl

12.02.2016

Galerie zdjęć