Sputnik nad Polską

Konferencja "Sputnika". Fot. Marcin Kułakowski,PISF

Małgorzata Szlagowska-Skulska, Katarzyna Podhorska. Fot. Marcin Kułakowski,PISF

 

7 października w warszawskim kinie Kultura Małgorzata Szlagowska-Skulska, dyrektor festiwalu Sputnik nad Polską przedstawiła program tegorocznej edycji festiwalu, na którym po raz piąty zostaną zaprezentowane najświeższe i najważniejsze dzieła rosyjskiej kinematografii.

 

Start Sputnika

 

Festiwal odbędzie się w dniach 17-27 listopada w kinie Kultura oraz Kinotece. W Warszawie zostanie pokazanych około 150 filmów, z których cześć wyruszy potem do 50 polskich miast. – Zgłosiło się do nas ponad 100 miast chętnych, żeby zorganizować repliki festiwalu w Polsce, ale ze względów logistycznych nie jesteśmy w stanie zorganizować naszego festiwalu w tak wielu miastach – mówiła Małgorzata Szlagowska-Skulska. Otwarcie festiwalu odbędzie się 19 listopada w Sali Kongresowej. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie żona prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który objął patronat nad Sputnikiem.

 

Sekcja konkursowa

 

Lista filmów sekcji konkursowej nie jest jeszcze zamknięta. Pojawi się w niej od 12 do 14 filmów, w tym „Myśliwy” Bakura Bakuradze, „Beduin” Igora Wołoszyna, „W sobotę” Aleksandra Mindadze, „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Dolina róż” Dmitrija Czerkasowa oraz „Kandahar” Andrieja Kawuna. W jury zasiądą m.in. Marcin Wrona i Krzysztof Zanussi.

 

50 lat człowieka w kosmosie

 

W związku z 50 rocznicą pierwszego lotu człowieka w Kosmos, Sputnik w specjalnej sekcji pokaże klasykę rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów, m.in. „Drogę ku gwiazdom” Pawła Kłuszancewa, „Solaris” Andrieja Tarkowskiego, „Aelita” Jakowa Protazanowa czy „Papierowego żołnierza” Aleksieja Germana. 20 listopada w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się, poprzedzone projekcją filmu „Początek ery kosmicznej”, spotkanie z udziałem kosmonautów Aleksieja Leonowa, Jurija Baturina i Mirosława Hermaszewskiego

 

Erotyka i rewolucja w kinie rosyjskim

 

Erotyka w kinie rosyjskim to nowa na Sputniku sekcja, która została zorganizowana we współpracy z Muzeum Erotyki. Poza filmami „Mała Wiera” Wasyla Piczuła, „Dziwadła i ludzie” Aleksieja Bałabanowi czy „Zazdrość bogów” Władimira Meńszowa odbędzie się, będąca uzupełnieniem pokazów, wystawa fotografii i obrazów rosyjskich twórców. W sekcji Rewolucja w kinie rosyjskim zaprezentowane zostaną m.in. 3 filmy nieme z koncertami z muzyką na żywo.

 

Ważni goście

 

Festiwal będzie gościł Andrieja Konczałowskiego, którego dorobek zostanie pokazany w ramach retrospektywy. Małgorzata Szlagowska-Skulska liczy również na wizytę Aleksandera Sokurowa i możliwość pokazania jego najnowszego, nagrodzonego w Wenecji filmu, „Faust”. Swój udział potwierdzili Igor Wołoszyn, który pojawi się na Sputniku z grającą w „Beduinie” żoną oraz Aleksiej Bałabanow.

 

Więcej informacji na: www.sputnikfestiwal.pl.

07.10.2011