Srebrna Gencjana dla Marcina Koszałki

Dokument Marcina Koszałki „Deklaracja nieśmiertelności” po raz kolejny w tym roku został doceniony za granicą – tym razem na Trento Film Festival we Włoszech, imprezie mającej ponad półwieczną tradycję, prezentującą różne gatunki kina górskiego.

 

Podczas tegorocznej, 59. edycji Trento Film Festival, pokazanych zostało ponad 150 filmów. W konkursie festiwalu znalazły się 24 tytuły. Jury w składzie: Marianne Chaud (Francja), Leena Pasanen (Finlandia), David Breashears (USA), Giorgio Fornoni (Włochy) oraz Andreas Pichler (Włochy) przyznało siedem nagród, w tym Srebrną Gencjanę za najlepszy wkład artystyczno-techniczny, która otrzymał obraz „Deklaracja nieśmiertelności” w reżyserii Marcina Koszałki.

 

Jury doceniło innowacyjną metodę wykorzystania różnorodnych warstw języka filmowego w celu stworzenia niepokojącego portretu. Operując kompozycją, położeniem i światłem, reżyser odkrywa przed nami samotność w walce profesjonalnego alpinisty z wiekiem i jego własną śmiertelnością.

 

Marcin Koszałka bohaterem swej opowieści czyni Piotra „Szalonego” Korczaka, w tle rysując także sylwetkę jego rywala Andrzeja Marcisza. Reżyser skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać. Film Koszałki to opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.trentofestival.it.

09.05.2011