Srebrny Lampart dla "33 scen z życia" Małgorzaty Szumowskiej

Film według scenariusza i w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej otrzymał Srebrnego Lamparta – Specjalną Nagrodę Jury 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. To jedno z najpoważniejszych w ostatnich latach wyróżnień dla polskiego filmu.

 

Festiwalowa projekcja filmu odbyła się w Locarno w ubiegłą niedzielę. Został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, dziennikarzy i środowisko filmowe. Podkreślano jego uniwersalną wymowę, oryginalność w potraktowaniu tematu śmierci, przemijania i zarazem dojrzewania młodej kobiety, m.in. specyficzne, niekiedy zaskakujące poczucie humoru.

 

Ogromne pochwały zebrała zarówno obecna w Locarno niemiecka gwiazda Julia Jentsch (znana z filmu „Sophie Scholl”), jak i polscy aktorzy grający w „33 scenach z życia”, m.in. Małgorzata Hajewska i Andrzej Hudziak.

Film opowiada historię 33-letniej Julii, której życie ulega całkowitej przemianie. Po śmierci rodziców dziewczyna zostaje sama. Jedyna osoba, która przy niej jest, to stary przyjaciel i współpracownik, 45-letni Adrian.

„33 sceny z życia” to koprodukcja polsko-niemiecka, współfinansowana przez PISF. Film wzbudził w Locarno zainteresowanie innych międzynarodowych festiwali. Wkrótce zostanie pokazany na najważniejszym festiwalu na kontynencie amerykańskim – w Toronto. Sukces ten otwiera również drzwi do światowej dystrybucji filmu. Już w Locarno zainteresowali się nim dystrybutorzy z największych krajów europejskich, w tym z Wielkiej Brytanii i Francji.

Film Szumowskiej będzie miał polską premierę na festiwalu w Gdyni.

18.08.2008

Galerie zdjęć