Stanisław Zaborowski z tytułem Emerging Producer

Emerging Producers jest flagowym programem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i jedynym w swoim rodzaju wyróżnieniem dla młodych producentów filmów dokumentalnych przede wszystkim z Europy. Program odbywa się po raz szósty.

Program Emerging Producers

Emerging Producers to program promocji i edukacji. Każdego roku organizatorzy festiwalu wybierają 18 utalentowanych producentów (17 z Europy i 1 reprezentującego kraj gościnny festiwalu – w tym roku Chile), którym zapewniają wsparcie edukacyjne, kontakty i promocję. Głównym celem programu jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów z producentami z innych krajów, a tym samym zwiększanie potencjału przyszłych europejskich koprodukcji.

Główna część projektu odbywa się w Jihlavie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych pod koniec października. Inne działania i promocja Emerging Producentów będą odbywać się podczas najważniejszych imprez filmowych w ciągu całego roku.

112 absolwentów programu

Program Emerging Producers ma, po sześciu edycjach, 112 profesjonalnie przygotowanych absolwentów projektu, z których wielu ma już bogaty dorobek producencki i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie.

Stanisław Zaborowski

Stanisław Zaborowski to producent i współwłaściciel domu produkcyjnego Silver Frame. Ukończył Mistrzowską Szkołę Filmową Andrzeja Wajdy, a także studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w kilku firmach medialnych. Jest wiceprezesem sekcji Young Producer w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, a także producentem i współproducentem filmów dokumentalnych i fabularnych. W 2018 roku zadebiutował dokumentem „Okupacja 1968”, w koprodukcji z Péterem Kerekesem.

Jak można się znaleźć w gronie Emerging Producers?

Aby znaleźć się w gronie Emerging Producers – kandydat musi mieć już kilkuletnią, udokumentowaną praktykę na rynku lokalnym. Mieć w dorobku przynajmniej jeden zrealizowany film (fabularny lub dokumentalny), który wszedł do dystrybucji kinowej i był pokazany na festiwalu.

Uprawnieni do udziału w programie są obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo, Czarnogóra, Serbia) oraz kraje Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz Rosja.

Polscy producenci wyróżnieni tytułem Emerging Producer

Dotychczas wyróżnieni tytułem Wschodzącego Producenta Polacy to: Marta Golba, Jacob Dammas, Paweł Kosuń, Danuta Krasnohorska, Maciej Kubicki i Anna Gawlita.

Pełna lista tegorocznych Emerging Producers znajduje się na stronie festiwalu: www.dokument-festival.com/industry/emerging-producers

Spotkania Emerging Producers odbędą się podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (25-30 października 2018 roku), a także podczas 69. MFF w Berlinie (luty 2019 roku).


22.10.2018