Stanley Kubrick w Krakowie

Od 4 maja do 14 września 2014 w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanley’a Kubricka.  Prezentacja wystawy w Polsce jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

1000 eksponatów

Tysiąc eksponatów, w tym liczne materiał audiowizualne, scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, fotografie, kostiumy i rekwizyty składają się na wystawę dotyczącą reżysera. Spora część archiwalnych materiałów pokazywana jest publiczności po raz pierwszy. Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. fotografie autorstwa Stanley’a Kubricka dla czasopisma „Look” pochodzące z początków jego kariery oraz specjalne obiektywy i kamery, których używał reżyser.

Własna ścieżka zwiedzania

Twórcy wystawy stworzyli innowacyjną koncepcję merytoryczno-aranżacyjną, dzięki której widzowie mają wybór własnej ścieżki zwiedzania. Kuratorem wystawy jest dr hab. Rafał Syska – historyk filmu, wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorem projektu aranżacji jest dr hab. Tomasz Wójcik – wykładowca w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ponad 800 tysięcy zwiedzających

Wystawę zobaczyło do tej pory ponad 800 tysięcy osób na całym świecie. Wcześniej ekspozycja pokazywana była m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie Paryżu, Los Angeles, Melbourne i Sao Paulo. Kraków jest jedynym miastem w tej części Europy, które pokaże wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanley’a Kubricka.

Stanley Kubrick (1928-1999)

Jeden z największych twórców światowego kina, amerykański reżyser, scenarzysta i producent. Zanim zajął się filmem próbował swoich sił w fotografii. Po nakręceniu „Spartakusa” (1960) przeniósł się do Wielkiej Brytanii jednak cały czas korzystał ze wsparcia finansowego Hollywood. Do jego najsławniejszych filmów należą: „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Barry Lyndon”, „Lśnienie” oraz „Oczy szeroko zamknięte”. W tym roku przypada 15-lecie śmierci reżysera.

 

Więcej informacji: muzeum.krakow.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Magdalena Wylężałek

22.04.2014