3. edycja Kultury na Widoku

2 września wystartowała 3. edycja Kultury na Widoku.

Kultura Na Widoku

Kultura na Widoku to instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. W tym roku pojawią się także citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski. Będzie z nich można pobrać 1100 utworów w cyfrowej wersji –  filmów, muzyki, książek i gier. W tym roku organizatorzy akcji proponują także wirtualne spacery po muzeach świata.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Tegoroczna Kultura Na Widoku potrwa do 8 października.

Gdzie szukać Kultury Na Widoku?

  • Citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław, Trójmiasto, Górnośląski Okręg Przemysłowy)
  • Citylighty na wyższych uczelniach (od października)
  • 20 000 plakatów w urzędach, szkołach i bibliotekach w niewielkich miejscowościach
  • Instalacje w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Kultura Na Widoku w małych miejscowościach

Kultura Na Widoku zawita również do małych miejscowości. W lokalnych bibliotekach, domach i instytucjach kultury pojawi się w postaci plakatów w formacie B1. Odwiedzający będą mieli taki sam dostęp do oferty jak mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Do projektu cały czas włączają się instytucje i organizacje z całej Polski. Chętni mogą zgłosić swój udział wysyłając maila na adres plakaty@legalnakultura.pl lub biblioteki@legalnakultura.pl.

Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl.

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w ramach Kultury Na Widoku

W roku Krzysztofa Kieślowskiego organizatorzy przygotowali specjalną kolekcję 15 filmów reżysera m.in.: „Przypadek”, „Amator” i trylogia „Trzy kolory” oraz albumy z muzyką filmową.

Jak to działa?

„Każdy, kto podejdzie do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów, nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy wejść na www.kulturanawidoku.pl„– mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się także na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce Jak to działa oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.

Organizatorzy i partnerzy

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, miasta stołecznego Warszawy, AMS, GLS i Play. Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Dzięki Urzędowi m.st. Warszawa i Zarządowi Transportu Miejskiego Kultura Na Widoku jest obecna na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie. Firma AMS udostępnia Kulturze Na Widoku 300 przystanków na terenie 6 dużych polskich miast. Kulturę na Widoku do miejscowości w całej Polsce dostarcza GLS (20 000 plakatów). Wi-fi i wsparcie promocyjne zapewnia Play. Twórcą grafiki na plakaty, citylighty i instalacje tegorocznej edycji Kultury Na Widoku jest Prof. Piotr Welk, prowadzący Pracownię Multimediów w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie.

Na podstawie informacji prasowej

02.09.2016