Startuje projekt "Six Degrees"

W najbliższą sobotę w Warszawie zaczynają się zdjęcia do dokumentu „Six degrees” w reżyserii Bartosza Dombrowskiego. W tym nieprzewidywalnym filmie drogi każdy dzień zdjęciowy będzie niespodzianką.

 

Twórcy rzucą wyzwanie światu, żeby przekonać się czy rzeczywiście od dowolnego człowieka na świecie dzieli ich tylko sześć podań dłoni, jak głosi popularna teoria. Równocześnie ze zdjęciami, startuje strona internetowa Sixdegreesdoc.com. Dzięki niej na bieżąco będzie można śledzić losy ekipy i oglądać materiały z podróży, realizowane telefonami Nokia, która wsparła projekt. Producenci oceniają, że ma onąogromną szansę zaistnieć na rynku międzynarodowym.

 

Produkcją zajmują się dwie firmy: East Pictures (Tomasz Tokarski) i Otter Films (Anna Wydra, pomysłodawczyni platformy internetowej towarzyszącej filmowi). Pierwsza z nich wyprodukowała film „Ciacho”, który był liderem zeszłorocznego box-office’u. Druga – Otter Films, stoi za sukcesem nominowanego do Oscara i pokazywanego na ponad 100 festiwalach na świecie „Królika po berlińsku”.

 

„Six degrees” to o tyle wyjątkowy projekt, że do rozpoczęcia zdjęć jego bohaterowie nie będą znani samym twórcom. Pierwszego dnia nastąpią dwa losowania. Najpierw spośród osób wskazanych wcześniej przez ekipę zostanie losowo wyłoniony pierwszy bohater filmu. Natomiast ostatnia osoba w łańcuchu zostanie znaleziona na podstawie współrzędnych. Przypadkowo spotkani ludzie na ulicach Warszawy będą losowali cyfry, które wskażą południk i równoleżnik, na przecięciu których będzie miejsce zamieszkania ostatniego bohatera filmu. Po losowaniu w to miejsce uda się operator z kamerą. Pierwsza spotkana przez niego osoba zostanie bohaterem, do którego twórcy będą się starali dotrzeć.

 

W tym momencie rozpocznie się filmowa przygoda. Czteroosobowa ekipa filmowa w składzie: Bartosz Dombrowski (reżyser), Wojtek Zieliński (operator obrazu), Błażej Kafarski (operator dźwięku) i Kaja Domeracka (kierownik produkcji) wyruszy w podróż, aby odnaleźć łańcuch znajomości między dwójką zupełnie obcych sobie ludzi. Będą podróżowali przez około 3 miesiące, żeby zaobserwować jak silne są relacje między ludźmi i czy ogólne wyobrażenia o życiu innych pokrywają się z rzeczywistością.

 

– Film ten poza walorami przygodowymi będzie miał również głębszy wymiar. Przede wszystkim chcemy pochylić się na człowiekiem, pokazać jak blisko lub daleko od siebie żyjemy. Stawiamy pytania: czy w dobie Internetu i haseł, że świat jest globalną wioską, ludzie stają się sobie bliżsi? Czy może jesteśmy tak zaabsorbowani swoimi sprawami, pracą, problemami, że nie dostrzegamy ludzi wokół siebie? Czy nie za szybko ich oceniamy i szufladkujemy? Czy dajemy sobie czas na drugie spojrzenie? Dlaczego nas niektórzy ludzie ciekawią a inni nie?  – mówi reżyser Bartosz Dombrowski.

 

Partnerem projektu jest Nokia. Film realizowany jest dzięki wsparciu i pomocy EBH, Cafe Ole i Oddweird Design Studio.

 

Oficjalna strona filmu: www.sixdegreesdoc.com
Facebook: www.facebook.com/sixdegreesdoc

03.06.2011